KADIN TENİSİ

Bir ülkede sporun gelişimini gösteren en önemli parametrelerden biri kadın sporcu sayısıdır. Son yıllarda tüm dünyada kadın sporcu sayısı artmaya devam etmektedir. Kadınların ciddî anlamda olimpik sporlarla tanışması ise1930'lu yıllara rastlar. Bu yıllarda az sayıda spor dalı kadınlara açıldı. Kadınlar ilerleyen yıllarla birlikte tüm spor dallarında  yarışma hakkı elde ettiler.

Kadınlar bugün hemen her spor dalında yer almasına rağmen ülkemizde ancak şanslı bir kesim tarafından yapılabilmektedir. Kadın hareketleriyle birlikte belirli ölçüde sosyal değişim sağlanmasına rağmen hala yarışma sporlarına katılımda, çalışma ve boş zamanları değerlendirmede, sporun yer alışı bakımından kadın ve erkekler arasında büyük farklılıklar vardır. Ancak belli bir sosyoekonomik ve kültürel seviyeye sahip aileler, kız çocuklarının spor yapması için çaba sarf etmekte ya da kendisi geçmişte spor yapmış anneler kız çocuklarını spor yapmaya teşvik etmektedir. Oysa spor kadınlarımızı fiziksel ve duygusal anlamda güçlü kılarken kemik erimesi, meme kanseri gibi bir çok önemli hastalıktan da korur.

Kadınların mücadele ettiği sporlar, uzun yıllar ilgi duydukları birkaç branş ile sınırlı kaldı. Bunlardan biri de tenistir. Dünyanın en popüler sporcuları arasına girmeyi başaran kadın tenisçiler ise bugünkü konumuna gelmek için WTA Bayanlar Tenis Birliği’ni kurdular.  Billie-Jean Kıng ,Martina Navratılova, Chrıs Evert, Steffi Graf gibi ünlü isimlerin 1973 yılında kurduğu bu birliğin amacı, kadınların toplumdaki yerini güçlendirmek, kadın sporcuların haklarını korumaktır. Bu birlik kurulmadan önce erkek ve kadın tenisçilerin turnuvalarda kazandıkları para ödülü de adaletsizdi. Bili-Jean, 1970 de İtalya Açık turnuvasında birincilik ödülü aldığında sadece 600 dolar alırken, aynı turnuvanın erkek şampiyonu Nastase 3500 dolar almıştı. Bu birlik kadın tenisi haklarını korurken düzenlediği turnuvalar olarak en çok ilgi gören organizasyon olarak ilgi çekmektedir.

Geçtiğimiz yıl İstanbul, dünyanın en iyi kadın  tenisçilerine ev sahipliği yaptı. Bu sayede Azeranka, Wozniaki, Şarapova, Kvitova, Stosur, Radwanska gibi dünyanın en iyi kadın tenisçilerini canlı olarak izleme fırsatı bulduk.  2012 ile 2013 yıllarında da Kadınlar Tenis Birliği WTA'ın Sezon Sonu Şampiyonası İstanbul'da düzenlenecek olması hepimizi heyecanlandırmaktadır.

Estetik yönü oldukça fazla olan teniste ülkemizi Avustralya Açık gibi Grand Slam’larda  temsil eden kadın tenisçimiz,İpek Şenoğlu,Perma Özgen, Çağla Büyükakçay, Başak Eraydın, İpek Soylu’dur. İzmit Tenis Kulübünde yetişen Öykü Boz, Naz Yüksek,Pırıl Teker, Ece Yüksel, Gülce Kurt, Hilal Deniz,Irmak Aykut da dünya tenisinde ismini duyurmaya aday tenisçilerimizdir. Kendilerini ve ailelerini kutlar bu uzun keyifli yolculukta başarılar dileriz.


Dünya Klasmanında;

Türk tenisçimiz Çağla Büyükakçay  237. Sıradadır

 

Dr. Havva Bilgin Turedi - Mart 2012

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
 • MİLLİ HEYECAN
  2012 Senyor Dünya Tenis Şampiyonası 5-12 Şubat tarihlerinde Amerika’nın San Diego şehrinde yapıldı. 35, 40, 45, 50, 55 yaşlarında kadın ve erkek milli takımında yer almak için yıl boyunca...
  Devamı İçin..
 • KADIN TENİSİ
  Bir ülkede sporun gelişimini gösteren en önemli parametrelerden biri kadın sporcu sayısıdır. Son yıllarda tüm dünyada kadın sporcu sayısı artmaya devam etmektedir. Kadınların ciddî anlamda...
  Devamı İçin..
 • SPOR VE ANİ ÖLÜM
  San Diego’da yapılan Dünya Tenis Şampiyonası’nda milli takım oyuncusu Muzaffer Çırak’ın kortta birden fenalaşması ile kortta yapılan ilk yardım sonrası uygulanan yoğun bakım ile hayata...
  Devamı İçin..
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...