Engel Tanımayanlar Tenisi

TÜRKİYE'DE TEKERLEKLİ SANDALYE TENİSİ DÜNDEN BUGÜNE

ett_1Tekerlekli Sandalye Tenisi ile ülkemiz ilk kez 1997 yılında Alman engelli tenisçilerin gösteri maçı ile tanıştı. Türkiye'de ise  TST ile ilgili ilk çalışma,  2000 yılında TESEV ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun işbirliği ile ENKA'da yapılan seminer ile başlatılmıştır. Daha sonra 2004 yılında Ankara da Türk Silahlı Kuvvetleri (T.S.K.), Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde bu sporu yapmak isteyen 3 oyuncuyu çalıştırmak üzere TTF 2.derece Tenis Antrenörü  Selahattin Alptekin Rehabilitasyon Merkezine davet edilmiş ve antrenmanlara başlamış, çok kısa bir süre sonra oyuncu sayısında büyük bir artış görülmüş ve antrenman programları arttırılmıştır. 2004 Eylül ayında Ankara Tenis Kulübü Türkiye’de ilk kez yapılacak olan bir spor şölenine destek olarak kortlarını açmış ve İstanbul Omurilik Felçlileri (OFED) ve TSK ortaklaşa bir gösteri turnuvası organize etmişlerdir. Bu şölen ile Ankara’da tenis severler bu sporun tekerlekli sandalye ile bile yapılabildiğine ilk kez tanık olmuş ve yoğun ilgi göstermişlerdir. Aynı yıl aynı kortlarda 2 ayrı Bölge turnuvası daha düzenlenmiş bunlardan sonuncusu Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamına alınmış ve oyuncular olağanüstü başarılar sergilemişlerdir. Bu şölenler sayesinde engelli tenisi, tenise yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu projeyi Ankara'da ilk kez hayata geçiren Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Tenis Federasyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi ile Selahattin Hoca ve Ankara Tenis Kulübü işbirliğidir.         


İlk resmi Bölge turnuvası  2-10 Nisan 2005 de   Ankara'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün destekleri ile gerçekleşmiştir.

2005 Haziran ayında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu resmi olarak  Tekerlekli Sandalye Tenis branşını açmıştır. Federasyon Başkanı Demirhan Şerefhan  Eğitim ve Teknik kadrolarını oluşturmuş, As Başkanlığa Fahir Altan getirilmiş, Eğitim Kadrosunda Selahattin Alptekin, Beril Berkin görev almışlar, Federasyonun tüm yurtiçi ve yurtdışı yazışmalarını ve organizasyonlarını yapmaktadırlar.

ett_2Federasyon çalışmalarına Türkiyede bu sporu yaymak amacı ile var olan kulüplere ulaşmak ile başlamıştır. Şu anda Tekerlekli Sandalye Tenisi oynanan 6 kulüp aşağıda sıralanmıştır.

 

 

 

1.    Omurilik Felçlileri Derneği (OFED) İstanbul
2.    İzmit Tenis Kulübü
3.    Marmaris Omurilik Felçlileri Derneği
4.    İzmir Crea Tenis Kulübü
5.    Antakya Yaşama Sevinci Spor Kulübü
6.    TSK Karagücü Takımı
TURNUVALAR:
ett_3
2005 Yılında Federasyonun takvimine aldığı 5 yurtiçi ve 1 yurtdışı turnuvadan sadece 1 yurtiçi turnuva önümüzdeki ay içinde oynanacak olup oynanan turnuvalar aşağıda sıralanmıştır.

GAZİ KUPASI  (14-16 Temmuz 2005)

Ankara, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi

Katılan Kulüp sayısı    : 4
Katılan oyuncu sayısı : 18

FEDERASYON KUPASI (22-24 Temmuz 2005)
İzmit Tenis Kulübü

Katılan Kulüp sayısı    : 4
Katılan oyuncu sayısı  : 17

OFD YAZ TURNUVASI  (21-23 Ağustos 2005)     İstanbul Florya Tesisleri

Katılan Kulüp sayısı     : 5
Katılan oyuncu sayısı   : 26

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (26-28 Ağustos 2005)
İstanbul TED Kulübü

Katılan Kulüp sayısı      : 5
Katılan oyuncu sayısı   :  32

Federasyon Türkiye Şampiyonasından hemen sonra  oluşan klasman puanlaması sonuçlarına göre ilk Resmi Tekerlekli Sandalye Milli Tenis takımını oluşturdu ve Antrenör Selahattin Alptekin’ e ve Beril Berkin’e Milli antrenör unvanlarını verdi.
MİLLİ TAKIMLAR, KAMPLAR ve YENİ GELİŞMELER:
Kurulan ilk Tekerlekli Sandalye Milli Takım oyuncularımızın isimleri şöyledir:

1.    Zafer Güneş
2.    Kemal Okur
3.    Engin İskender
4.    İbrahim Batmaz
5.    İzzet Ertunç
6.    Serkan Çelik
7.    Hayati Selvi

Milli Takım  Ankara Tenis Kulübü ve Polonyalı Tenis uzmanı Prof Piotr Unierzsky!nin destekleriyle ilk yurtdışı kamp çalışmasını Polonya’nın Kritozyn kentinde yaptı (1-8 Eylül 2005). Kampı müteakiben, Wroclaw kentinde NEC Tour kapsamında düzenlenen Wroclaw Uluslararası Tekerlekli Sandalye turnuvasına katıldı. Turnuvada oyuncularımız olağanüstü başarılar göstermişler, 1 oyuncumuz tek erkeklerde çeyrek final, 2 oyuncumuz çift erkeklerde yarı final oynamayı başarmışlardır. Turnuva bize oyun kalitemizin dünya standartlarına çok yakın olduğunu görmemiz açısından  çok faydalı olmuş, antrenmanlarımızın doğru yolda yapıldığını bir kez daha kanıtlamış, hedeflerimizi belirlememizde bize ışık tutmuştur.

ett_5Ekim 2005 de Manavgat,  Alibey tesislerinde düzenlenen 2. derece Dünya Antrenörleri Sempozyumunda eğitmen olarak görev alan Uluslararası Tenis federasyonu (ITF) görevlisi, Tekerlekli Sandalye Tenisini Geliştirme Uzmanı Mark Bullock, sempozyumu müteakiben, 28-30 Ekim 2005 tarihleri arasında  Bedensel Engelliler Federasyonu tarafından Ankara’ya davet edilmiş ve TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde bir seminer vermiştir. Seminere katılanlar Tekerlekli Sandalye Tenisi hakkında oldukça detaylı bilgilendirilmişler ve katılım belgelerini almışlardır.


Milli Antrenör Selahattin Alptekin 18 Kasım 2005 tarihinde Ankara Tenis Kulübünde düzenlenen 2. derece Antrenör Gelişim Semineri kapsamında Tekerlekli sandalye Tenisi ile ilgili bir sunum yapmış, antrenörlere, oyuncular ile bir antrenmandan kesitler göstererek,  tekerlekli sandalye ile gelen bir oyuncu ile nasıl çalışmaları gerektiği hakkında ışık tutmuştur.

Tekerlekli Sandalye tenisi Milli takım aday kadrosu 18 Nisan 2006     tarihinde 1 hafta süreyle Antalya, Kemerde Polonya Milli Takımı ile kamp     yaptı. Kampa Ankara Karagücü takımından Kemal Okur, İbrahim Batmaz, Mehmet Laçin, İsmail Cantürk, Antakya’dan Hüseyin Ataşar, Serkan Çelik, İzmit’den Turan Akalın, İzmir’den İlhan Evyapan, Aydın Yurddaş olmak üzere 9 oyuncu katılmış ve Milli takım antrenörü Selahattin Alptekin ve Beril Berkin günde en az 6 saatlik bir antenman programı ile oyuncuları çalıştırmışlardır. Kamp süresince oyuncularımız Polonyalı oyuncular ile tanışma olanağı bulmuş, maçlar yapılmış ve Polonyalı antrenörlerle karşılıklı teknik fikir alışverişlerinde bulunulmuştur. Polonya ile işbirliği gelecekted e devam edecektir.

13-26 Mart 2006 tarihleri arasında İstanbul'da, TED kulübünde  düzenlenen Hülya Afşar Turnuvasında Tekerlekli sandalye tenisine de yer verilmiş ve çeşitli illerden gelen 14 oyuncu turnuvada yer almış,  birinci Kemal Okur (Karagücü),  ikinci İbrahim Batmaz (Karagücü) olmuşlardır.

02-04 Mayıs 2006 tarihleri arasında Ankara, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde II. Gazi Kupası yapılmış, İzmir, İzmit, Antakya ve Ankara dan katılan 16 oyuncu arasından birinci İbrahim Batmaz (Karagücü), ikinci Kemal Okur (Karagücü) olmuşlardır.

8-10 Haziran 2006 tarihleri arasında Ankara, Yıldırak Daş Kortlarında Mamak Belediye Başkanı tarafından düzenlenen Gazi Şahin özel turnuvasına 12 oyuncu katılmış, birinci Kemal Okur (Karagücü), ikinci İbrahim Batmaz (Karagücü) olmuşlardır.


tesyev23-25 Haziran 2006 tarihleri arasında Ankara'da Ankara Tenis Kulübü kortlarında Federasyon Kupası düzenlenmiş, teklerde birinci Kemal Okur (Karagücü), ikinci İbrahim Batmaz (Karagücü) çiftlerde ise Engin İskender (Trabzon), Ömer Erkış (İstanbul, Saran) çifti birinci olmuşlardır.


21-23 Temmuz 2006 tarihleri arasında Antakya’da Hatay’ın Kurtuluş etkinlikleri kapsamında Zafer Kupası düzenlenmiştir. Teklerde Kemal Okur (Karagücü) birinci, İbrahim Batmaz (Karagücü) ikinci olmuşlardır.


Bu bölüme isteyen arkadaşlar resim ve haberlerini gönderip yayınlayabilirler.


Haber ekleme 30 Kasım 2007 - 2. Engelliler Tenis Turnuvası Başlıyor. Ampute Futbol Milli Takımı'mızın dünya üçüncüsü olmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çeken, adını insanın kol ve bacağının olmaması durumuna verilen Amputasyon'dan alan Ampute futbol takımımız hala konuşulmaya devam ediyor. Azmin, cesaretin ve hayata bağlılığın en güzel örneklerinden biri olan başarımız bizi biraz düşündürmelidir. Ampute takımı seyredemeyenler için işte bir fırsat...İzmit Tenis Kulübü kortlarında 2.Dünya Engelliler Günü Tenis Turnuvası 30 kasım cuma günü  saat 14.00  de açılış seramonisiyle başlıyor. İzmit Tenis kulübünün engelli takımı oyuncuları ile bir araya gelip tanışmanızı isterim, her birinin hayat  hikayesi,  sayfalara konu olacak  ve her birimizin başına her an gelebilecek cinsten... Muharrem yedi aylıkken geçirdiği çocuk felci sonucunda    koltuk değneklerine muhtaç olmuş , engelli olmanın zorluklarını ailesinin ve arkadaşlarının desteği ile aşmaya çalışmış. Tenisin kendine has zorluğu içinde takım arkadaşlarıyla bir yürek olmuş. Tenis sevgisiyle bir parça engelini unutuyor. Onun gülen yüzünü ve yaşam sevincini görmelisiniz. Takımdaki başka bir gülen yüz ise Metin, yine spor aşkının olduğu çocukluk yıllarında Almanya'da yaşarken gittiği yüzme kursunda tramplenden atlamış ve  havuzdan ancak öğretmeninin yardımıyla çıkabilmiş... omuriliğindeki zedelenme sonucu geçirdiği   ameliyatlar ve  tekerlekli sandalyeye bağımlılık... Yaşam sevincini tenisle tekrar yakalayan, turnuvalara katılmayı, yeni arkadaşlar edinmeyi ve yarışma heyecanını çok seven Metin'in tek sorunu il dışındaki turnuvalara katılamaması...  Çünkü tekerlekli sandalyeye bağlı hareket edebilen Metin'in ve bazı arkadaşlarının sorunu özel asansörlü servis aracı ile çözülecek. İzmit gibi bir sanayi şehrinde turnuvalara sponsor olacak firmalar mutlaka vardır ancak ulaşmak gerekli. Bedensel engelli sporcularımızın tenis oynayabilmeleri için günlük yaşantıları dışında kullandıkları  tekerlekli sandalyelerden farklı olarak özel tekerlekli sandalyelere ihtiyacı vardır. Günlük kullandığı sandalyelerin fiyatı 2000 YTL iken tenis oynarken kullandıkları sandalye fiyatı 6000 YTL civarındadır. İzmit Tenis  Kulübü tenis takımının sandalyeleri Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla tamamen yenilenmiştir. Kendilerine tekrar teşekkür eder, katkılarının sürmesini dileriz. Tenisin bir araya getirdiği kocaman bir aile olan  İzmit Tenis kulübü bünyesinde,  bedensel engelli sporcularımızın bir elinde tekerlek, bir elinde raketle topla, rakiple ve kendileriyle mücadelesine destek olmak, yalnız olmadıklarını göstermek için heyecanlarını paylaşmaya gelir misiniz? Onlardan öğreneceğimiz çok şeyimiz olduğunu göreceksiniz... Günün sözü;  Azim ve istek  başarısızlığı, başarı ise engeli  yener.

Dr. Havva TÜREDİ
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 ett_4


Sporcu arkadaşlarımız için yapmamız gereken çok şey var. Bundan sonra yapılacak tenis kulüplerinin kort yapımlarında giriş çıkışların ETT ye uygun olmasına ve düzenleyebildikleri takdirde yılda bir kez turnuva düzenlemeleri ETT tenisçi arkadaşlarımız için en güzel gelişmelerden biri olacaktır. Biz tenis klinik ekibi olarak Selahattin Alptekin hoca başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz..


Ali AYAZ


Hazırlayan  - Ali AYAZ


2 Aralık 2006

 
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C