Beyazıt Anbar

beyazit_anbar Adı Soyadı:
Beyazıt Anbar

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 03 Ocak 1948

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Bahçelievler Tenis Kulübü,
Ankara - 1956

Kariyeri:
Türkiye Şampiyonu

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
Uzun vadeli planlama yapılıp kulüplerin genç performans tenisçilerine maddi ve manevi desteğini arttırılması gerekli. Sponsorluk müessesinin istikbal vadeden oyunculara süratle yönlendirilmesi konusuna eğilmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

trt_1_2_3Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Sadece maç kazanmayı düşünmemeleri, tenisi güzelleştiren saldırgan oyun oynamaları. Bu sayede süratli hücum tenisi oynayarak iyi bir tenisçi olacaklarını düşünüyorum.

Tenisle İlgili Bir Anısı:
Romanya'da Balkan Şampiyonası'nda Romen İllie Nastase ile oynadım ve 8/6, 8/6 yenildim. Elimden kaçırdığım bu oyuncu birkaç sene sonra dünya sıralamalarında 1 numaraya kadar yükseldi. Bu olay düşündürücüdür. Biz hala ilk 500'e zor adam sokuyoruz. Romanya'da bütün aileler çocuklarına spor yaptırdığı için altyapıdan çok fazla seçenekle daha güçlü ve tecrübeli oyuncu yetiştirebiliyorlar.

Tenis Hayatı:
1964'te ilk kez 18 yaş gençler kategorisinde 16 yaşında iken Türkiye Şampiyonu oldum. Bu tarihten itibaren 1980 yılına kadar sürekli Milli takımda oynadım. O zamanlar 3'üncülük maçları da vardı. Sayamayacağım kadar Ankara ve Türkiye derecelerim var. Halen Ankara'da bütün tenis kulüplerinde kendi kategorilerimde yenilgisiz şampiyonluklarımı sürdürüyorum.

Beyazıt Ağabeyi abartmıyoruz, dünyada servis atarken hareketi akışkanlık ve estetik açıdan yapan en iyi kişilerden olduğunu iddia ediyoruz! Bizlerin iyi tenis oynamamızda, onları seyrederek büyümemizin çok faydası olduğuna inanıyoruz. Kimse servisinde raketini bu kadar hızlı manevra ettirip bu kadar isabetli ve sert servisler atamaz, kendisini seyretmek gerçekten derstir.

trt_1_2_428 Mayıs 2002 - Ali AYAZ


Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...