Şen Balkaner

sen_balkaner
Adı Soyadı:
Şen Balkaner

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 20 Mart 1945

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Bahçelievler Tenis Kulübü, Ankara - 1952

Kariyeri: Türkiye Gençler Şampiyonu

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri: Türk tenisini ilerletmenin ön önemli noktası ödüldür. İyi ödül koymadan profesyonel oyuncu yetiştiremezsiniz. Ankara Tenis Kulübü'nde Tenis Kaptanlığı görevindeyken para olayını tenise Ankara'da ilk sokan kişi olmuşumdur. Tenisçi çocuklara antrenörleriyle aynı parayı hatta antrenman saati başına ücret, gıda, ulaşım, kıyafet gibi her türlü konuda imkanları seferber ettim. Yavuz, Duygu gibi oyuncuların temelleri bu dönemde atıldı.
En büyük dertlerden biri Üniversite sınavıdır. En yetenekli yılların birikimi oyuncular bu yüzden tenisi bırakıp gitmektedirler. Oysa Avrupa'da bir çok ülkede kariyer potansiyelli oyuncular, spor okullarında fazla zorlanmadan tenis yaşamlarına devam edebiliyorlar. Spor Bakanımız, tüm branşları kapsayacak bir kanunu liseden itibaren uygulamaya koymalıdır.
Federasyonun muhakkak her coğrafi bölgede kendi tesisleri ve antrenörleri olmalı! Türkiye çapında tecrübeli antrenörleri toplayıp analizler yapmalı ortak bir çalışma sistemi oluşturulmalıdır. Futboldaki başarıda bunun büyük payı olmuştur.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Tenise küçük yaşta başlanmalı, asla pes edilmemeli! 14 yaşından itibaren yılda 4-5 ay yabancı ülkelerde dış temasta bulunulmalı. Kendim genç tenisi için uğraşlar verdim. Artık bu görevi oğlum Selim Balkaner'e devrettim...

Tenisle İlgili Bir Anısı:
Önemli bir turnuva sonrası başarılı olmama rağmen, hakkım olan raketleri o zamanki Tenis Ajanının1 başkalarına vermesi kızıp tenisi bırakmama neden oldu. Tabii ki tenisten kopamadım, ama verdiğim arayı bir daha toparlamak zor oldu. Genç arkadaşlarımın benim gibi fazla reaksiyon göstermemelerini tavsiye ediyorum. Sonuna kadar savaşsınlar. Bu raket olayından sonra kendim tenis yöneticiliği yaptığım dönemde çalışan tüm tenisçilere ödül verdim. Kulübün yetişemediği yerde sponsorlarla oyuncularımı motive etmeye çalıştım.

Tenis Hayatı:
1956'da ATK'da ilk bölge turnuvasını oynadım ve ikinci oldum. Ödül olarak kulüpte tenis oynamama izin verdiler. 1962'de İzmir'de Türkiye Gençler Şampiyonu oldum.

1 Şehirlerdeki bölge tenis turnuvalarını organize eden kişi
Şen Abi Türk ve Ankara tenisine çok emeği geçen kişilerden, çocukları Ebru ve Selim Balkaner'de Türkiye'nin iyi tenisçilerinden. Kendisine çok teşekkür ediyoruz...

28 Mayıs 2002 - Ali AYAZ

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...