Tenis okulları nasıl olmalı?

th_15_2Bugün 23 Nisan ve yarının yetişecek Türk tenisçileri acaba iyi eğitim almaktalar mı? Anne ve babalar lütfen yazıyı iyi takip edip, çocuklarının aldıkları becerileri takip etmelidirler. Bir çok veli gittikleri büyük kulüplerde nasıl olsa bunlar bu işi iyi yapar diyerek, kendileri de bu konuda çok bilgili olmadıkları için işi akışına bırakırlar. Bugün birçok büyük kulüp,  iyi oyuncu çıkaramamaktadır. Çıkan çocuklarda genelde kulüpte yaşayan tenis fanatiği ailelerin çocuklarıdır. Çünkü kulüpler tenis okulundaki çocuklara nasıl eğitim verileceği konusunda hiç eğitim almamış tenisçileri antrenör diye bu çocukların başına koymaktadır. Biliyorum diyenler de Avrupa'da 30 yıl önce terkedilmiş yöntemleri uygulayıp durmaktadırlar.

Şimdi şu konulara dikkat:

  • Bir kortta 6-10 yaş arası çocuklar, arkalardaki mobil fileler olmak kaydı ile sayıları 12 yi geçmemelidir. Yaş büyüdükçe oran 4-5 e kadar düşmelidir.
  • Bir tenis okulunda çocuklar tek veya çiftler çizgisinde sıraya geçip, hocanın karşısında bir iki top vurup, tekrar sıranın arkasına geçiyorlarsa işte bu FACİADIR. Bu şekilde tenis oynayabilen bir çocuk varsa onu alnından öpün. Böyle bir tenis okuluna çocuğunuzu tenis öğrenir diye yolluyorsanız emin olun tenisten soğutmak için bundan daha iyi bir şey yapamazsınız. Eğer çocuk enerji dolu ve kreş gereksiniminiz varsa, kreş niyetine ikide topa vursun diyorsanız tamam. Ama ucuz diye, burası iyi bir kulüp takım ve arkadaşlık duygusu yaşasın diyorsanız, büyük ihtimalle hayal kırıklığına uğrarsınız.
  • Bir tenis okulunda hocaların suratı asık, öğrencilerle ilgilenmeye üşeniyorlarsa, gereksiz yere çocuklara bağırıp azarlıyorlarsa geçiniz. Çocuklara yüzü gülmeyen bir hoca yaratıcılığını da kullanamaz, saat geçsin diye bekler durur.
  • Tenis okulundaki ısınma süresi oyun süresini geçiyorsa hocalar vaktin geçmesini sabırsızlıkla bekliyorlardır. Dikkatli olmak da fayda var.
  • Hocalar çocuklara her zaman söylediğimiz robotik hareketlerle beynini yıkıyor ve çocuğa ne gücü varsa vurduruyorsa geçmiş olsun, o çocuktan hayır gelmez.
  • Çocuklar başarısızlık duyduklarında çok çabuk demoralize olurlar ve bir daha oynamak istemeyip türlü bahaneler sunarlar. Üstelik körpe yaşta aldıkları tüm beceriler ana belleklerin sıkıca kayıt olur. Geçmiş yıllarda normale dönmek zorlaşır. Bir annenin bebeğine yürümesini öğretmesi gibi, teniste birebir ilgi isteyen bir spor dalıdır.

th_15_3

Sayının kalabalık olduğu durumlarda kortu mini filelerle yatay olarak kullanarak verimliliği düşürmeden çalışabiliriz.

Tenis Okulları maksimum 7 kişilik gruplarda, iki antrenör eşliğinde kortun arka taraflarında mobil filelerle çocuklarla hem birebir hem de kendi aralarında oynatarak bağımsız stil ve top kontrolü ile başarı duygusunu öne çıkartan çalışma sistemi ile uygulanmalıdır.

Yaz aylarında çocuklarınızı 9-12 saatleri arasında güneşin altında tenis oynayabileceğini zannederek, dünyada emsali kalmamış tenis okullarına götürmeyiniz. Kalabalık ve eski sistemli okullara her gün gideceğine, ciddi bir sistemle yarısı sürede fazla başarı elde edeceğine inanıyoruz.

Tenise başlama yaşı 5-6 dır. Çocuğun hevesi ve gelişimi de önemlidir. 4 yaşındaki bir çocuk korta oyun oynatılmalı, teşvik edilmeli, idrak etmesi beklenmemelidir.
Özel ders konusunda çok ısrarcı olunmamalı, şartlara göre aralarda denenmelidir.
Ailece oynayabileceğiniz en güzel oyun teniste başarılar dileriz.

Çocuk raketi alırken nelere dikkat etmelisiniz, yazımızı okuyunuz.

Ali Ayaz - 23 Nisan 2001Okuma: 14943
Yorumlar (2)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C