Yavuz Erkangil

yavuz_erkangilAdı Soyadı:
Yavuz Erkangil

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 3-2-1963

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Ankara Tenis Kulübü - 1972

Backhand:
Tek el - Sağ

Medeni Hali:
Evli ve bir erkek çocuk babası

Kariyeri:

İlk kez 12 yaşında İzmir Kültürpark Tenis Kulübünde 12 yaş Türkiye Şampiyonu oldum. İlk büyükler Türkiye Şampiyonluğu ise 18 yaşında iken TED kulübünde hem gençler hem büyük erkekler şampiyonluğunu kazanarak tattım.
115 kez gençler ve büyüklerde milli oldum. Uluslararası İstanbul Tenis Turnuvasında Bulgar 2 numarayı yenmem en iyi sonuçlarımdan bir tanesidir. Ankara bölgesi ve çift maçları hariç 12, 14, 16, 18 yaş ve büyüklerde olmak üzere toplam 65 kez Türkiye Şampiyonluğu yaşadım.

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:

Türk tenisine hizmet edebilecek 8-10 yaş arası 10 çocuğu temel eğitimlerini almaları için Avrupa'ya gitmelerini burada 14-15 yaşından sonra bol turnuva oynayarak ilerde geniş bir oyuncu profili oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Tenis, oldukça zor bir oyun. Eğer genç arkadaşlar bu sporda kendilerine ait  bir eksiklik hissediyorlarsa takım oyunlarına geçmelerini tavsiye ederim. Benim burada belirttiğim performans tenisi düşünenler içindir.

Tenisle İlgili Bir Anısı:

Tenis Hayatı:
Tüm hayatım, neredeyse her günüm tenis ile geçti. Babam bütün boş vaktini hatta bazen işini bırakıp geceleri de dahil olmak üzere bütün gün beni çalıştırırdı. Kulüpte bir çok tenisçinin de yetişmesine emeği olan babama ve anneme ne kadar teşekkür etsem azdır. Tenis benim hayatım....

Favori Oyuncuları:

Yerli: Alaattin Karagöz, Bülent Altınkaya
Yabancı: Pete Sampras, Steffi Graf

25 Haziran 2004
Hazırlayan: Ali AYAZ

trt_1_7_4

Yavuz Erkangil gerçekten son dönemde yetişmiş en istikrarlı tenisçilerden. Şimdi İstanbul'da antrenörlük yapıyor. Yavuz ile takım arkadaşlığımız aslında kötü idi, çünkü Türkiye'de kimseye şans tanımadı. Başarılarının devam etmesini diliyorum.

trt_1_7_3

Yavuz'u yetiştiren ailesi Ayla ve Yılmaz Erkangil. Yılmaz Hoca hepimizin ustası olarak yetişmemizde ve antrenörlük yaşantımıza başlamamızda emeği olmuştur. Yılmaz Hoca, Yavuz ile beraber kardeşi Erkan'ıda şampiyon yapmıştır. Yılmaz Hoca 2000 li yıllarda ATK ve VTB organizasyonlarını kusursuz yaparak bir çok tenisçinin daha yetişmesine katkıda bulunmaktadır...Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...