Bülent Altınkaya

bulent_altinkayaAdı Soyadı:
Bülent Altınkaya

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara 30/01/1953

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Ankara - 1960

Kariyeri:
Gençler ve Büyükler Türkiye Tek ve Çift Erkekler Şampiyonu

Okulu:
Western Kentucky Üniversitesi'nde İşletme ABD

Kulübü:
ATK

Backhand:

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
16 yas ve altında Berlin'de kardofinal oynadım, turnuvayı Borg kazandı. Junior Wimbledon'a davet edildim, fakat federasyon göndermedi. 16 yaşımdayken Türkiye Gençler Şampiyonasını (o zaman yas gurubu yoktu.21 ve alti) finali 6-0,6-0 kazandim.1972 de Türkiye Büyükleri kazandım. Ama fırsat bulamayınca istikbalimi kurtarmak için okumayı seçtim.. Ama şimdi olsa belki daha iyileri yapılabilirdi..

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:

Tenisle İlgili Bir Anısı:
Benim hatırladığım bir anısı var. 70 li yıllardan birinde Ankara da Balkan şampiyonası oynanıyordu, Ağbim Yugoslav bir numara ile oynuyordu, setlerde 2-1 geride idi ve ara alındı. Kötü ayakkabılar yüzünden tabanı yarı yarıya kalkmıştı. Abim devam etmek istemedi ancak Takım direktörü Nazmi Bari ona başka ayakkabı temin edip benim hatırım için oyna dedi. Abim maça devam ederek kazandı. O Şampiyonada Bulgarları, Yunanlıları ve Yugoslavları geride bırakarak Romanya'nın arkasından ikinci olmuştuk.

Tenis Hayatı:
Ankara Tenis Kulübünde tenis hayatına başladı, Çok genç yaşta ani bir çıkış yaparak hem gençler hem büyükler Türkiye şampiyonluğunu kazandı. ABD de tenis bursu kazanarak. Western Kentucky University de okumaya başladı. Üniversite tenisinde Amerika çapında başarılar elde etti. Yazları Türkiye'ye gelerek Milli takımda ve Türkiye Şampiyonalarında başarılarını sürdürdü. Üniversiteyi bitirdikten sonra ABD ye yerleşti Sponsor olmaması nedeniyle Antrenör olarak 1982 ye kadar çalıştı. 1983 te Chicago borsasında çalışmaya başlayarak profesyonel tenis hayatından koptu. Evli vi iki çocuk babası olan Bülent Altınkaya şuanda Chicago ABD de ikamet etmektedir.

Favori Oyuncuları:
Yerli:
Yabancı:

trt_1_15_3
Resimdekiler : Hayri Şen, Bülent Altınkaya, Tahsin Gürsoy, Beyazıt Anbar

Hazırlayan  - Merih ALTINKAYA
Derleyen - Ali AYAZ Bülent Altınkaya çok da az olsa seyredebildiğim Türkiye'nin bir çok tenis otoritesi tarafından da en beğenilen oyuncularının başında geliyor. O ve onun gibi oyuncularla sayfada tekrar görüşmek kortta onları seyrediyormuşum gibi heyecanlandırıyor beni... AA

23 Aralık 2006

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...