Marsel İlhan

marsel_ilhanDoğum Yeri Tarihi:
Samarkant / Özbekistan - 11.6.1987

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Samarkant Tenis Kulübü -- 1993

Kariyeri:
12, 14, 18 ve Büyükler Özbekistan Şampiyonu ve 2006 Büyükler Türkiye Şampiyonu
2006 Türkiye Masters Cup Şampiyonu

Tahsili:
Lise Mezunu

Kulübü:
TAÇ Spor

Backhand:
Forhand : Sağ el
Backhand : Çift el

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
2004 yılından beri Türkiye deyim. Bana göre o zamandan bu zamana çok ilerleme oldu. Ulusararası turnuvaların sayıları arttı. Dünya tenisinde Türk Tenisçilerde isimlerini daha çok duyurmaya başladılar. Daha iyi yerlere gelebilmek için daha çok turnuva oynamak gerekiyor. Bu da daha çok sponsor desteğinin olmasına bağlı. Tenise maddi kaynak sağlanırsa bence çok kısa zamanda ülkemizi teniste çok daha iyi yerlere getirebiliriz.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Başarıya ulaşmak için öncelikle yaptığınız işi sevmeniz gerekir. Bundan yola çıkarak iyi bir sporcu olmak için yaptığınız sporu sevmeli, her zaman disiplinli, sabırlı ve saygılı olmalısınız. Bu sayede başarıya ulaşacaksınız.

Tenisle İlgili Bir Anısı:
2007 yılı Türkiye Büyükler Kapalıkort Şampiyonası yarı final maçını Barış Ergüden ile oynadım. 13 maç sayısı atarak 6/4 6/7 3/6 lık skorla yenildim. Hayatım boyunca unutamayacağım bu maç, daha çok çalışmam gerektiğini bana öğreten büyük bir ders oldu.

Tenis Kariyeri

Yurtiçi ( Özbekistan )

12 Yaş Özbekistan Şampiyonu ( 1999 )
14 Yaş Özbekistan Şampiyonu ( 2001 )
18 Yaş Özbekistan Şampiyonu ( 2004 )
Büyükler Özbekistan Şampiyonu ( 2004 )

Yurtiçi ( Türkiye )
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Büyükler Şampiyonası Şampiyonu ( 2006 )
Büyükler Yaz Kupası Şampiyonu ( 2006 )
Büyükler Türkiye Şampiyonası Şampiyonu ( 2006 )
Türkiye Masters Cup Şampiyonu (2006 )

Uluslararası ( Özbekistan )
Orta Asya Oyunları 2. ve 3. sü ( 2000)
ITF Juunior Şampiyonu (Taşkent 2003)
Asya Büyükler Şampiyonasında elemeleri geçerek ana tabloya girme hakkı.

Uluslararası ( Türkiye )
ITF Junior Şampiyonu Enka ( 2005 )
ITF Junior Çeyrek Finalisti TED ( 2005 )
ITF Junior Çeyrek Finalisti Yeşilyurt ( 2006 )
ITF Junior Çeyrek Finalisti Ankara ( 2006 )
ATP Challenger Ana tabloya girmeye hak kazandı ( 2007 )
ITF Futures İsrail F1, ( 16 ya çıktı )
ITF Futures İsrail F2 ,( 16 ya çıktı )
ITF Futures İzmir, Şampiyon oldu ( 2007 )
ITF Futures Enka ,Yarı Final oynadı ( 2007 )

http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/?playernumber=K771
ATP sıralaması 414 numara Eylül 2007 itibarı ile.

- 25 Mayıs 2008 itibarı ile Marsel 227 numara ..

trt_2_8_4

Tenis Hayatı:
Performans tenisine 1993 yılında lisanslı olarak Özbekistan Samarkant Tenis Kulübünde başladı. 12 yaşa gelene kadar çeşitli turnuvalarda dereceler aldı. 1999 yılından itibaren, 12 yaş başta olmak üzere 14, 18 ve büyüklerde şampiyonluklar aldı. 2004 yılında Taç Spor kulübüne transfer olarak 2006 yılında Türk Vatandaşlığına geçti. Çok kısa sürede aldığı başarılarla, ülkemizi temsil etmeye hak kazanarak A Milli Takımına Seçildi. 2007 yılında oynadığı turnuvalarda kazandığı başarılarla dünya sıralamasındaki yerini 741 lara çıkarmaya başardı. Şuanda hala Taç Spor Kulübünde lisanslı olarak tenis hayatına devam etmektedir.

Favori Oyuncuları:
Yerli:
Erhan ORAL, Mustafa AZKARA
Yabancı: Nadal, Nalbandian, Federer, Agassi

trt_2_8_7
Ankara Tenis Kulübü, Ağustos 2008 - Türkiye Şampiyonasıtrt_2_8_3

Hazırlayan: Fuat Nalbant 25-6-2007
Derleme: Ali AYAZ - 8 Temmuz 2007

trt_2_8_6

Güncelleme : Ali AYAZ

Ağustos 2008


 

 

Ekleme:

30 Kasım 2007 Erkan Bayazıtlı'nın yaptığı röportaj.

İstanbul’da bundan üç yıl önce antreman yapmak için bir kulüp arayan genç bir sporcu vardır ve aradığı imkanı Taç Spor Kulübü’nde bulur. Annesi de yanında olmasına rağmen çekingendir ama ilk kez ayak bastığı İstanbul’u sevmiştir. Marsel ülkesinde, raket, top ve kendini geliştirecek antreman sahası bulamadığı için ülkemize gelmiştir. Marsel Hamdamov İstanbul’da kalmak için kararlıdır. Kısmeti bir yürekli hoca Alirıza Toptaş ona sahip çıkınca açılmıştır. Hiç kimsenin ummadığı bir anda Türkiye Şampiyonu olmuştur. Hocası da yılmamış ve pes etmemiştir. Tecrübesinin kendisine verdiği bilgi doğrultusunda oyuncusunun çok başarılı olacağını hissetmiş ve bu zorlu yolculuğa zirveye doğru tırmanmaya başlamışlardır. Hocası Marsel’in ATP’de yerinin ilk iki yüz olacağını sürekli söylemektedir. Gerçektende bu başarı karşısında gurur duymamak elde değil. Antrenörü Alirıza Toptaş Adana Tenis Kulübüne transfer olunca, Marsel Taç Spor’da yetenekli yeni antrenörü Can Üner’le başarılı çalışmalarına devam eder. Aradan dört yıl geçer. O sakin genç yeni ismiyle hızla yükselip dünyanın en iyi 300 tenisçisi arasına Marsel İlhan ismini altın harflerle yazdırdı.

trt_2_8_8
Ankara Tenis Kulübü, Ağustos 2008 - Türkiye Şampiyonası

Marsel’in annesi Madina Hamdamov ülkesinde Edebiyat öğretmenliği yapmış, fakat eşini yakalandığı amansız bir hastalık sonucu kaybetmiştir. O günden sonra Marsel’e annelik, babalık ve antrenörlük yapmıştır. Bugün bir Türk tenisçi dünya klasmanında ilk üç yüz’ün içindeyse bunda Madina Hamdamov’unda büyük bir katkısı vardır. Marsel İlhan (20) geçen ay İspanya’nın Cordoba kentinde, ITF Futures serisi turnuvasında şampiyon oldu. Bu sayede ondan önce hiçbir Türk tenisçinin yapamadığını başardı. Bugün Marsel İlhan ATP sıralamasında 341 numarada yer almaktadır.
Marsel’in tenisle aşkı Semerkant’ın toprak kortlarında başlar. Annesi Madina’ya göre Marsel’in gözü tenisten başka bir sporu görmez. Üç yaşındayken evdeki raketi buldu ve onunla oynamaya başladı. Birkaç yıl sonra raketi daha rahat tutacak yaşa gelince onu Semerkant’taki kortlara götürdük. Altı yaşında ilk kez korta ayakbastı ve tenisle yatar kalkar oldu. Kötü havalarda bile koşarak antrenmana gider. Raket sallamadığı zaman da kendinden büyük oyuncuların her hareketini takip eder. Semerkant’taki düzenlenen uluslararası turnuvaları tribünde saatlerce bıkmadan oturur ve maçları büyük bir dikkatle izler. Biraz daha büyüyünce kortta daha çok yer almak için top toplayıcılığı yapar.

trt_2_8_5
Erkan Bayazıtlı, Mahmut Naibi, Marsel İlhan..

İlk turnuvasını sekiz yaşında antrenörünün verdiği ödünç tahta raketle kazandı. Şampiyonluk ödülü olarak ta bir tenis raketi kazanır. Bu ödülle dünyalar Marsel’in olur. Çünkü Özbekistan’da tenis raketi edinmek çok zordur. Bu moralle tüm yaş grubu turnuvalarında şampiyonluğu kimseye bırakmaz. Antrenörü onu daha büyük yaş gruplarında oynatır. Hatta arkadaşları da, Marsel sen artık bu turnuvalarda oynama da biz de şampiyon olalım derler. 13 yaşında Kırgızistan’da Orta Asya Oyunları’na katılır, ikincilik ve üçüncülük dereceleri alır. On yedi yaşında tüm rakiplerini yenip Özbekistan Şampiyonu olur. Ülkesinde artık yenemeyeceği tenisçi kalmamıştır. Lise diplomasını da almış ve artık bir karar verme zamanıdır. Edebiyat öğretmeni annesi Madina elektrik idaresinin personel müdürüdür ama oğlunun yeteneğini gördüğünden uluslar arası platformlar da kendini yetiştirmesi ve hak ettiği yere kavuşmasını istemektedir.
Marsel 2004’te satellite turnuvaları oynamak için Türkiye’ye gelir. Fakat iklim değişimi ona iyi gelmez ve rahatsızlanır. Sadece İstanbul’daki turnuvalarda oynar. Marsel ve Madina (Annesi) İstanbul’u çok severler, bu masal şehrine adeta bayılırlar. Modern, güzel, sokaklarını her şeyini beğenirler. Bunun üzerine Türkiye’de bir kulüp bulup yerleşmeye karar verirler ama maalesef Marsel bir kulüpten diğerine gidip gelir.

Bu yetenekli gence Taç Spor Kulübü Başkanı Mahmut NAİBİ sahip çıkar. Taç Spor ona sahip çıksa da bu kez karşısında vatandaşlık sorunu vardır. Bu yüzden sadece uluslararası turnuvalara katılır. ENKA tesislerinde katıldığı 18 yaş turnuvasında şampiyon olunca herkesin dikkatini çeker. Geçen yıl haziran ayında Türk vatandaşlığına kavuşur. Yeni soyadı olarak da İlhan’ı seçer. Yeni nüfus cüzdanını almasının üzerinden henüz bir hafta geçmiş olmasına rağmen askerlik kağıdı gelir. Vatandaşlık için uzun süre bekleyen Marsel askerlik kağıdının çok çabuk gelmesine annesiyle birlikte şaşırmışlardır.
Taç Spor’da önce Ekin Ölmez’le çalışır. Ardından bu yılın mart ayına kadar Ali Rıza Toptaş’la çalışır. Şu an ise Can Üner’le birlikte çalışıyor. Üç yıldır Taç Spor’da, bu kulüpte bir aile havası var. Burada kendimi çok mutlu hissediyorum, diyor.

trt_2_8_9
Ankara Tenis Kulübü, Ağustos 2008 - Türkiye Şampiyonası

Geçen yıl sonunda ATP dünya sıralamasında 1370’incidir. Bu yılın başında da Dünya sıralamasında 800 civarında bir yerde 2007’yi bitiririm diye bir hedef belirlemiştir ama beklediğinden fazla puan toplar Futures serisi turnuvalarda Eylül ayında Özbekistan’ın Karşi kentindeki Challenger turnuvasında final oynayınca 40 puan birden alır. Finale yükseleceğimi hiç tahmin etmiyordum. Hedefim elemeden sonra ana tabloda da bir tur geçmekti. Ardı ardına dört maç kazanıp finale yükselir, Dünya sıralamasında yüz sıra birden yükselir. Antrenörü Can Üner’e göre bu hızla puan toplamaya devam ederse bir rüya gerçekleşebilir. En iyi 250 arasına girerse gelecek ocak ayında Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın elemelerine katılabilir.
Marsel İlhan geçen üç hafta İspanya’da Futures serisi turnuvalarında oynadı. Geçen hafta Cordoba’daki turnuvada üçü İspanyol, biri Fransız ve biri Rus toplam beş rakibini yenerek şampiyon oldu. Dünya sıralamasındaki şu anki yeri 341 numara bu bir rekordur. 2007 Ekim ve Kasım aylarındaki Tunus’taki turnuvalarda maçlarına devam ederken kolundan küçük bir rahatsızlık geçirdi ama maçlarını oynamaya ve başarılarına devam ediyor.

O kadar yıl toprak kortta oynadım ama şimdi sert zeminli kortları daha çok seviyorum. Çünkü toprak kortta çok koşturmak gerekiyor. Arka çizgide oynamayı seviyorum. Fileye çıkmayı pek sevmiyorum. Forehand vuruşlarım en kuvvetli yönüm. Şu anda en eksik tarafım korttaki hareketlilik, bir de daha etkili servis atmalıyım. En sevdiğim tenisçiler Roger Federer, David Nalbandian, Andre Agassi, Rafael Nadal. Şampiyon Marsel İlhan tenisçilerimize çok sık antreman yapmalarını tavsiye ediyor.

Bu başarıların alt yapısını hazırlayan Taç Spor’un Efsane Başkanı Mahmut NAIBI'Yİ unutmamak gerekir. Ulus ve uluslararası müsabakalarda oyuncularına destek olan, kulübüne gelen oyuncuların ve seyircilerin rahatı için en küçük ayrıntıya kadar bizzat kendisi yakından ilgilenir. Kendisine ATP’DE ilk 300’e bir Türk tenisçi çıkardığı için tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Taç Spor'un profesyonel oyuncusu, Bir Tarih Yazdı. Marsel İLHAN (ATP 341) uluslar arası şampiyonluklarının yanı sıra gönüllerinde şampiyonu olmuştur. Federasyon Başkanı Sayın Azmi KUMOVA'NINDA örnek sporcu olarak gösterdiği Marsel İLHAN’I tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.


Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...