Tenis topu ile ilgili herşey

th_20_2Tenis topları ne yazık ki özellikle ülkemizde tenisin en pahalı unsurlarından birisidir. Amerika'da 2 dolar (3,5 milyon TL) olan toplar bizde yaklaşık 10 ila 15 milyon TL sı arasında satılmaktadır. İyi seviye bir oyuncunun bir kutu 3 lü topla 2-3 saat oynayabildiğini düşünürsek top çok pahalıya geliyor.

Havası gitmiş, patlak basket ve futbol topuyla nasıl oynayamazsanız havası az tenis topu ile de tenis oynanmaz. En önemli iki sakınca, biri patlak toplar vuruş anında gücü yutacağı için toplar içeri düşer, buna bağlı olarak kolunuzu savurmaya alışırsınız ve normal maça çıkıp standart bir topla oynadığınızda toplarınız dışarı gitmeye başlar. Hem oyun zevkiniz ve gerçek kapasiteniz çıkmaz, hem de top duygunuz aşırı savurganlıkla bozulur.

th_20_3Topların standartları 56-58 gram ağırlığındadır ve içerisinde 1.2 atmosfer basınç vardır. Bunu anlamak için topu parmaklarımızla avucumuzda sıkarak anlayabiliriz. Ayrıca patlak bir topu sesinden ve uçuş mesafesinden de hemen anlarsınız. Teknik olarak ise ( 2,54 m ) yükseklikten beton bir zemine bırakıldığında en az ( 1,34 m ) en fazla ( 1,48 m ) yüksekliğe zıplamalıdır. Toplar vakumlu paketi açıldıktan sonra oynansın veya oynanmasın 2-3 ay içinde basınç özelliğini kaybeder. Oynanırsa hızlı ve sert oyundan dolayı raket ve zemin darbelerinden basıncı azalmaya başlar. Sadece basınç değil top tüyleri dökülmeye başlar, böylece hafifler ve uçuşu artar. Bu konudaki standart kurallar bölümünde var. Ancak basitçe anlamak için topu omuz yüksekliğinden yere bıraktığımızda belimize kadar zıplıyorsa ve üstündeki kumaş yeterli ise top kullanılabilir. Örneklersek TV de seyrettiğiniz maçlarda toplar her ilk 9 ve sonraki 11 oyunda bir özellikleri bozulduğu için değişmektedir.

th_20_4Bir topun üzerinde artık yazıları okunamayacak duruma geldiyse normal bir oyun oynamayacak durumdadır. Bu toplara patates denir. Ancak bir topu açıp bir kaç kere oynayıp iki üç ay beklerseniz yazıları ve tüyleri durduğu halde havası kaçar ve oynanmayacak hale gelir. ( Resimlerde topları el ile test ederken yazılı inik bir topu, standart bir topu ve patates dediğimiz hurdaya çıkmış bir topu görüyorsunuz.)

Tenis topu nasıl test edilir. Bir kere top dünyaca tanınmış kabul görmüş firmaların olmalıdır. Bunlardan bazıları Dunlop, Slazenger, Prince, Wilson, Penn, Kennex, Tretorn, Nassau, Fischer, Head, Volkl, Tecnifibre, Babolat.. (Unuttuklarımı lütfen hatırlatın)  başlıcalarıdır. Naylon torba içinde satılan topları kesinlikle almayınız. Bunlar standart değildir. Hem patlak (havası inik) hem de geometrileri bozuktur (eğri zıplarlar).

Hemen belirtelim top alırken havası kaçmış olabilir. Marketlerde kutunun basınçlı olup olmadığını elinizle sıkıp anlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun! Ki çok uzun süre rafta beklemiş top vakumlu ve kapağı açılmamış olsa bile basınç özelliğini kaybetmiş olur. Yani standart zıplamasını yapmaz ve spin (falso yada burgu) almaz.

Tenis 3 topla oynanır ve aynı havada ve ağırlıkta olması gerekir, usta oyuncular bu hassasiyeti anlarlar, usta olmak için iyi toplarla oynarsanız Sizinde tenisiniz ilerler. Lütfen Çin malı yamuk ve patlak topları zevkinizi bozmamak için satın almayınız.

Bir mailde tenis sever bir dostumuz havası azalmış topların havasının standart haline getirilip getirilemeyeceğini soruyordu. Amerika'da bu tür cihazlar olduğunu tenis dergilerinde gördüm ama hiç kullanmadım. Bence yeni bir kutu top aldıysanız bunu açtıktan sonra 2 ay içinde kabak hale getirerek kullanılmaz hale getirmeniz en doğrusu. Ancak bir ipucu, Tretorn marka klasik toplar vakumsuz olarak havası inmeyecek şekilde yapılmışlardır. Bu topların sesleri biraz farklıdır. Bence uzun ara vermeden oynayacaksanız standart kullanmanız, çünkü tretorn toplar %20 civarında daha pahalı.

Eski topları servis çalışmak için biriktirebilir (ama havası inince yine kötü), tenis okullarına verebilir (çünkü 6 yaş çocuklar havalı topu kontrol edemezler, ilk zamanlarını bu toplarla oynayabilirler), duvar çalışmak için birkaçını çantanızda taşıyabilirsiniz ya da naylon poşetler içinde korta bir sürü yayarak tenisi katledebilirsiniz.

Bazı topların üzerinde numaralar vardır. Bunun faydası 3-4 kortun yan yana olduğu yerlerde arada herhangi bir tel ayrım yoksa toplar diğer oynayanların topları ile birbirine karışmasın diye basılmıştır. Ancak kortlarda bazı uyanıklar bilerek veya bilmeyerek toplarınızı kendininmiş gibi oynar yada eski topunu sizinkiyle değiştirebilir!

Tenis topları kauçuktan ve üzeri yün, elyaf kaplı kumaşlardan kaplanır. Topların rengi sarı yeşil karışımı fosforlu bir karışımdır. Bu renk gece ve gündüz ışık altında en iyi algılanabilen renk olması nedeni ile böyledir. Bir dönem kortlarda iki renkli, kırmızı ve fosforlu renkli toplar vardı. Galiba tenise sempatiyi sağlamak içindi. 30 yıl önce ise toplar beyazdı, hatta toprak kortta biraz oynanınca kiremit rengine dönerlerdi...

Çocuk topları son senelerde çok işe yarıyor, bunlar hafif ve yumuşak. 6-8 yaş çocukların fizik olarak yetmedikleri bu dönemde çok işe yararlar. Hafif oldukları için yanlış zamanlamaları tolere edip raketin dönme etkisini azaltıyorlar. Hem de çok ve hızlı zıplamadıkları için pozisyon ve reaksiyon problemini yok ediyorlar.

Topların kutularının üstünde sert, toprak veya tüm kortlar gibi ibareler vardır. Eğer sürekli sert (sert) kortta oynuyor iseniz üzerinde hard yazan toplar daha iyi olur, çünkü bu topların basıncı bir miktar daha düşük ve ağırdır. Böylece kontrolü daha kolay olur. Toprak topuda tabi ki daha havası çok ve hafif olmalı ki gidip gelebilsin)

Çocuğunuzu tenis okuluna yollayacak iseniz yeni top alıp masraf etmeyin, çünkü topları karışabilir yani kaybolur. Bunun yerine normal toplarını işaretleyerek (gazlı kalemlerle adını yazabilir) kaybolmasını engelleyebilir.
Tenis topları 3lü satılır, çünkü fazla ortada dolaşan top konsantrasyon kaybına neden olur, puan esnasında oyundaki topun çarpıp puan kaybına ya da üstüne basıp sakatlanmanıza yol açabilir.
Son zamanlarda bir de practice toplar çıktı, bunlar biraz daha dayanıklı ve ağır, ayrıca zannediyorum havaları Tretorn gibi, Büyük kovalarda satıldığı için çok az ekonomik.
Zannediyorum topla ilgili oldukça kapsamlı bilgi verdim.   Lütfen güzel toplarla zevkli ve kaliteli oyunlar oynayın. Benim tavsiyem teneke kutu veya pro toplar. Bu toplar gerçekten dayanıklı, sesleri ve uçuşları mükemmel..

ITF sitesinde dünyadaki tüm top markalarını ve üretim yerlerini gösteren link:

http://www.itftennis.com/technical/equipment/balls/balllist.asp

 

 


Okuma: 55051
Yorumlar (0)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C