Sportmenlik


Seyirciler sizden ne bekler:

  • Sportmenlikİyi sportmenlik , lüzumu kadar mütevazı olan, hiç bir zaman mızıkçılık yapmayan, mızıkçı ile münakaşayı kısa kesen, hiç bir rakibini küçümsemeyen, sonuna kadar mücadele etmesini bilen ve gerek sahada, gerekse saha dışında konuşması ve hareketleriyle hiç bir şeyden şikayet etmeyen sporcudur.
  • Bir oyuncunun kazanmak için elinden geleni yapması. Seyirci sahada tembellik etmeyen ve kazanmak için bütün enerjisini harcayan oyuncuyu tutar. Tembellik eden, yarı yolda gevşeyen oyuncudan hoşlanmaz.
  • Güler yüzlü, mütevazı ve geniş olması. Bazı oyuncular suratlarını asar, buruştururlar. Hele kaybettikleri zaman yüzlerinden düşen bin parça olur. Mağlubiyeti de galibiyet gibi karşılayınız.
  • Şahsiyet sahibi olmak. Bunun ne antrenmanla, ne de başka suretle elde etmek kabil değildir. Bazı oyuncuların doğuştan, değişik ve kendilerine mahsus jestleri ve hareketleri vardır ve seyircinin hoşuna gider. Bu zorla elde edilemez. Tabii olunuz, seyircilerde sizinle beraber olacaklardır. Sizden daha çok tanınmış olan birisiyle müsabaka yaparken seyirci tabiatıyla rakibinizi tutacaktır. Aldırmayınız. Zamanı gelince sizi de onun kadar ve hatta fazlasıyla tutacaklardır. Hiç bir zaman soğuk kanlılığınızı kaybetmeyiniz.
Top toplayan çocuklar çok defa acemi olur, veya acemice top toplarlar. Sinirlenmeyiniz ve bilhassa kötü muamele yapmayınız.

Talih size yardım etmezse: Bazen müsabakada talih yar olmaz. Rakibiniz en müşkül vaziyette çevirdiği toplar fileye dokunarak geçer veya çizgiye düşer. Kendinizi üzmeyiniz. Jestler yapmayınız. Tesadüfen yapılan bir vuruş dahi olsa gülümseyiniz. İşte o zaman seyircinin sempatisini kazanırsınız.

SportmenlikEn iyi hakem ve yan hakemlerinin yanlış kararlar verdikleri çok defa vakidir. Aleyhinize yanlış bir karar verilirse kendinizi hiç üzmeyiniz. Bunun kasti olmadığını, sizin yanlış, hakemin de doğru görmüş olmak ihtimalini hatırlayınız ve hadiseyi hemen unutunuz. Bir çok maçlar kazanılmışken sırf sinirlenme yüzünden kaybedilmiştir.

Maç her zaman , beden kadar akılların da bir müsabakasıdır. Üzüntü ve asabiyet, morali ve kazanma şansını azaltır.

Maç esnasında kesinlikle seyircilerle muhatap olmayınız. Rakibinizle sözlü şakalara girmeyiniz!!!

1940 Yılında Ankara Tenis Kulübünde yayınlanmış bir yazı
Okuma: 25023
Yorumlar (1)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C