Erhan Oral

erhan_oralAdı Soyadı:
Erhan Oral

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 19 Temmuz 1971

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Yeşilyurt Spor Kulübü - 1985 (14 yaşında su topundan tenise geçtim.)

Kariyeri:
Türkiye Büyükler Tek Erkekler Şampiyonu
2002 Tek Erkekler Klasmanı: 2 Numara

Tahsili:
Flagler College ABD - Florida, 4 yıllık Turizm İşletmesi ve spor psikolojisi (Tenis bursu alıp Amerikaya gittim.)  

Kulübü:
TED

Backhand:
Tek el (Sol)

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:

Gittikçe daha başarılı olduğumuzu düşünüyorum...  

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Tenisi hobi için mi, yoksa profesyonel olarak mı oynayacaklarına vermeliler. Performans oyuncusu olmayı düşünüyorlarsa kulüp çalışmalarının yanında muhakkak kendilerine özel bir antrenör edinmeliler, aksi taktirde başarıyı yakalamak çok zor! Bugün dünyada tenisin belirli standartlara ulaşabilmesi ancak yıllık 800-1000 saatlik tenis antrenmanları ile sağlanabilir. Bu arada ailelerin de bu bilinçli olup boşa vakit geçirmeden çocuklarından başarı bekliyorlarsa iyi bir antrenör bulmalılar. Dünyada tüm profesyonel oyuncuların bir antrenörü vardır. Şu anda TED 18 yaş Türkiye Şampiyonu Çağdaş Ulukan'ın antrenörlüğünü yapmaktayım. Ayrıca herkese örnek olacak bir davranışımızı da belirtmek isterim. Oyuncum şu anda turnuva oynayabilmek için liseyi bir sene dondurup tamamen bir profesyonel gibi çalışmakta...  

Tenisle İlgili Bir Anısı:
1999 yılında Ankara Tenis Kulübünde Türkiye Şampiyonası finalinde 2 maç sayısı atmama rağmen maçı alamadım ve son seti 16 - 14 yenilerek ikinci olduğum maçı kolay kolay unutamayacağım. 2000 yılında Davis Kupasında Yugoslavya'yı 3-2 yendik. 1948'de ilk kez oynayıp 5-0 yenildiğimiz bu ülkeyi yenmemiz bizi çok mutlu eden bir olaydır.  

Tenis Hayatı:
Tenise çok geç başladım. Fakat, su topundan geçiş yapmam, kondisyon ve sporcu tecrübesi arayı çabuk kapatmamı sağladı. 17 yaşında İstanbul 18 Yaş Gençler birincisi oldum. İlk Türkiye Büyükler finalini 1989'da ATK'da Alaaddin'e verdim. 1996'da Ankara'da Barış Ergün'ü yenerek Türkiye Şampiyonu oldum. 1997, 1998, 1999 yıllarında 3 yıl üst üste Kapalıkort Türkiye Şampiyonu oldum. 78 kere A milli, 30 kere de genç milli oldum. 1998'de Cumhurbaşkanlığı kupasını aldım.  

Favori Oyuncuları:
Yerli: Aladdin Karagöz - oyun zekası, hırsı, oyun çeşitliliği ve muhteşem stili. Türkiye'nin yüz akı kızları: Gülberk, Duygu ve İpek.
Yabancı: Steffi Graf - istikrarı muhteşem, Monica Seles - çift el vurması ve maç heyecanı. Pete Sampras, Kuerten ve Stefan Edberg  

trt_2_1_3

ATK, Erhan ORAL, Fahri İKİLER, Ali AYAZ

Hazırlayan - 11 Ağustos 2002 - Ali AYAZ

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...