Seven Oral

seven_oralAdı Soyadı:
Seven Oral

Doğum Yeri Tarihi:
2 Haziran 1992, Samsun

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Samsun Tenis İhtisas Kulübü (SATİK) - 1999

Kariyeri:
12 Yaş Türkiye Şampiyonası A-32 (Adana 2004)

Okulu:

Kulübü:
SATİK

Backhand:


Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:Tenisle İlgili Bir Anısı:


trt_3_11_3
Uzun yıllar tenis oynadıktan sonra şöyle bir geriye baktığımızda ne kadar güzel anılarımız olduğunun farkına varıyoruz. İşte bunlardan bir kaçı: Cumartesi çalışmayanların yeni kahvaltı yaptığı, iştekilerin ise haftanın son iş gününün rehavetinde, belki de Anelka mevzusuyla vakit doldurduğu öğle öncesi saatlerinde kulübe gittim. Dışarıda sert esen bir rüzgar olduğu için o günkü çalışmayı iptal eden Seven ve üç aydır koçluğunu üstlenen Nika, kulübün sıcak lokalinde diğer kızlar ve personelle birlikte çene çalıyordu.
Nika, uzun yıllar İspanya’da kalmış, neredeyse sekiz yıl, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Akdeniz ülkelerinde Satellite ve Futures oynamış, ancak tenisi geçen yıl bırakmak zorunda kalmış çok genç bir hoca. Türkçesi hatırı sayılır derecede iyi. Kasım ayından beri, tesadüfen gördüğü ve sırf yeteneğine inandığı için Türkiye’de kalmaya karar verdiği Seven’i çalıştırıyor.
İlerisi için ne gibi planları olduğumu sorduğumda şu cümleleri sıralıyor heyecanlı bir şekilde:
- Öncelikle bu yıl bolca idman yapacağız ve mutlaka turnuva oynayacağız. 21 Mart’ta Tallin’e (Estonya) gidiyoruz Nike Turnuvası için. Daha sonra İspanya var. Yazı da İspanya’da geçireceğiz. Sezon sonuna kadar 8 ila 10 arasında uluslar arası turnuvada deneyim kazanmayı hedefliyoruz. Seven bir yıla kalmadan 14 yaşta Türkiye birincisi olacak ve 16 yaşa kadar ETA’da (Avrupa Tenis Birliği) turnuvalara katılacağız. 2006 yılında gelişimimizi sürdürebilmek için 20 turnuva oynamamız gerekiyor. 16 yaşta, ETA’da ilk 10-15’e girince, ITF ve WTA’e yavaş yavaş junior seviyesinde adım atış olacağız.
Peki “Nihai hedef ne?” diye araya giriyorum, “Ben Seven’in ilk 100’e girebileceğini düşünüyorum, ne dersin? Fazla mı uçtum?”
- Hiç de öyle sayılmaz. Bizim hedefimiz 18 yaşta tüm zamanlı bir WTA oyuncusu olarak klasmanın 70. sırası civarında bir yer edinmek. Bana sorarsan, Seven, ilk 20’ye girebilecek potansiyele sahip.
Bu inanılmaz bir şey. Gazeteci soğukkanlılığımı korumam, sevincimi belli etmemem lazım. Herkesin ağız birliği etmişçesine ‘iddialı demeçler’ vermesi hayra alamettir inşallah.

Tenis Hayatı:

“She’s very good. Very talented” (Kız çok iyi, çok yetenekli) dedi.

İlk sözü bu olmuştu. O anda kortun köşesindeki esmer, akranlarından kısa boylu ‘cimcime’den beklentilerimin ne kadar yerinde olduğunu anladım. Son on beş yılda pek çok ünlü tenisçiyi çalıştırmış (Coetzer, Philippoussis, Seles), Florida akademilerinin yıllarca tozunu yutmuş, deneyimli tenis hocası Gavin Maxwell Hopper’a “Ben bu kızı çok tuttum hocam. Şunu da çağırsak da bir baksanız” deyip de, taa Samsun’dan -hem de okul vakti!- kaldırıp getirttiğimiz küçük kız adamı etkilemişti belli ki. Öyle ki, daha sonra yanımda bulunan babasına “Kızını Avustralya’daki kendi akademilerine gönderip gönderemeyeceğini’ sormamı istedi. Türkiye’deki ‘diğer yetenekli çocuklar gibi’ olmasına gönlü razı olmadı belki de…

Bir anda kaynaşıp da ‘kanka’ olduğu Gavin Hopper’ın kızı Jade’in hitap ettiği şekliyle ‘Se7en’ (Fincher’ın filmindeki gibi!), henüz 13 yaşında. 1999’daki akıllara kazınan Hingis-Graf finaliyle, henüz yedi yaşında iken girdabına girdiği sporun, ülke sınırları içinde tartışmasız en yetenekli genç oyuncuları arasında başı çekiyor. Deniz kenarında harika bir atmosferi bulunan Samsun Tenis Kulübü’ne adım attığından beri herkes onun ileride çok işler başaracağını anlamış. Zaten hali hazırda kulübün, köklü İstanbul kulüplerindeki rakipleriyle yarışıp da Türkiye Şampiyonluğu kazanabilen tek sporcusu konumunda…

12 yaşta oynarken tüm rakiplerini alaşağı eden Seven Oral, şimdilerde 14 yaşta tek bir hedefle yoluna devam ediyor. İdol olarak benimsediği Martina Hingis gibi profesyonel bir tenisçi olmak. Beş grand slam turnuvası kazanamasa da ziyanı yok, bu şartlarda profesyonel olarak WTA’de oynayabilmek bile bir kazanç! (İpek’in, onunla ilgili yazımda yer alan bu konudaki serzenişlerini hatırlayınız…)
Ne yalan söyleyeyim, Seven’i ilk gördüğümde yalnızca başarılı bir tenisçi olabileceğini düşünmüştüm. Arka arkaya aldığı Türkiye Şampiyonlukları’ndan sonra ‘bu işe profesyonel olarak devam etse ne güzel olur’ diye tasavvur ettim. Gavin Hopper’ın sarsıcı tespitlerinden sonra kafa yordum ki, bu kız böyle giderse ilk 100’e girer… Beklentiler büyümeye devam etti, son olarak baba Engin Oral’la oturup saatlerce konuşunca “Yok” dedim, “‘Seven’de ilk 50’ye girebilecek kapasite var!”

Şampiyonluklar (7)

  • 10 Yaş Altyapı Türkiye Birinciliği (Antalya 2002)
  • 10 Yaş Altyapı Türkiye Birinciliği (Bursa 2002)
  • 10 Yaş Altyapı Türkiye Birinciliği (Ankara 2002)
  • 12 Yaş C-64 Klasman (Samsun 2002)
  • 12 Yaş C-16 Klasman (Samsun 2002)
  • 12 Yaş A-32 Klasman (Ankara 2003)
  • 12 Yaş Türkiye Şampiyonası A-32 (Adana 2004)

Final (3)

  • 12 Yaş Klasman A-32 (İstanbul 2003)
  • 12 Yaş 23 Nisan Uluslarası Turnuvası (Antalya 2003)
  • 12 Yaş Klasman A-32 (Eskişehir 2004)


Favori Oyuncuları:

Yerli:  
Yabancı:


ntvmsnbc_yazar Türk Tenisçilerin tanıtımı için ntvmsnbc.com sitesinden alınmıştır. Yazının tamamı için basında tenis'e bakınız...


Türk Tenisçiler için düzenleme (Seven eğer yazımızı okursan lütfen resim ve diğer bilgilerini bize yollarmısın)  - Ali AYAZ

18 Şubat 2005

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...