Alp Gölcüklü

alp_golcukluAdı Soyadı:
Alp Gölcüklü

Doğum Yeri Tarihi:
İzmir - 29.01. 1992

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Kültürpark Tenis Kulübü, İzmir - 1997

Kariyeri:
12 Yaş Türkiye Tek Erkekler Şampiyonu

Okulu:
Kulübü:
Kültürpark Tenis Kulübü

Backhand:
Çift el (sol)

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
Türk tenisini dünyada başarı ile temsil eden ilk Türk oyuncu olmak istiyorum, ama benden önce birisi ya da birileri çıkarsa da bundan da büyük gurur duyarım. Bu yolda başarılı olmak için tam gün eğitim yapan okul yerine daha çok antrenman yapabilmek için normal eğitim yapan bir okula gitmeyi tercih ettim, üstelik ailem beni özel bir okulda okutabilecek imkanlara sahip olmasına rağmen..

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Çok ve disiplinli çalışılması gerektiğine inanıyorum.

Tenisle İlgili Bir Anısı:
Antalya'da 10 yaşında Gianni ile oynarken sıcaktan bunalıp maçı bıraktım, şimdi olsa asla böyle bir şey yapmam. Ama tecrübe zannediyorum bu şekilde kazanılıyor.

Tenis Hayatı:
Tenise ablam Nil'in tenis oynaması üzerine başladım. Futbolu da çok seviyorum. Ama teniste her şeyi fazlasıyla yaşıyorum. 5 yaşında 2 yıl jimnastik yaptım. İyi bir sporcu altyapısında bunun da çok önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. İlk birinciliğim Ankara'da bu yıl (2004) kapalı kortta aldım. Ankara bana uğurlu geliyor olacak ki Temmuz 2004 de ve Ağustos'ta Balıkesir'de 3. kez 12 Yaş A Türkiye birincilikleri kazandım. Ayrıca bu sene 2 yaş küçük olmama rağmen 14 Yaş C turnuvasını da aldım..

Alp Gölcüklü ile 2004 yılındaki görüşmemizden sonra oldukça değişik bir çalışma sistemi uyguladı. Bu sistemin diğer yola çıkan kardeşlerimize yol gösterici olabilmesi açısından yaşadığı tecrübeleri buradan Sizlerle paylaşmak istedik.

Alp ve babası Tan Gölcüklü çalışmalarını tamamen kendi imkanları ile gerçekleştirmişler, bu konuda destek görmediklerini ama beklediklerini ifade ediyorlar. Alp İzmir'de Salihİşgören'deki okulunu 8 ci sınıfta bırakıp, Türkiye'de açık liseye başlamış. Kendine hedef olarak Avrupa'da önce ATP turnuvalarına katılabilmek, ardından Gran Slam ve sonrasında ilk 100 ve ilk 10 tabii ki. Bunun için yola koyularak İspanya'daki Sancez Casal Tenis Akademisine. Orada bir evde akademideki arkadaşları ile kalarak günde çift antrenman yaparak çalışmaya başladı. Ancak geçen bir yıllık sürede gelişme kaydedilmekle beraber edinilen en önemli tecrübe şunlar oldu.

trt_3_5_4

Alp Gölcüklü - Eylül 2007 tennis clinic

Birincisi, sadece akedemideki grup çalışmaları elit oyuncu olmak için yeterli değil, çünkü bu çalışmalarda oyuncular teknik olarak yeterli geri bildirimi almadıkları ve antrenman disiplinleri daha düşük olduğu için teknik kayıplara uğramaktalar.

İkincisi ise Akademilerin güvenilirlikleri, yurt dışında her gideceğiniz yer çok iyi olacağı anlamına gelmiyor. Alp'in gittiği akademi oyuncu istekli ise iyi, ama biraz gevşek ise pek teşvik ve motivasyon uygulaması yok. Şimdi tercih ettiği akademi ise daha ulusal düzeyde ve seviyelendirmeye önem veren daha ciddi bir akademi CIT ( Central Int te Tennis )..

Sonuç olarak oyuncularımızı yetiştirirken takım çalışmalarında teknik sorunlara uğrayabilme ihtimalinin büyük olma olasılığı ile zaman zaman sporcular deneyimli bir antrenör ile teknik gelişim süreçleri kontrol altında tutulmalı, yurt dışına gidilip fedakarlıklar yapılacaksa en iyi biçimde sondaj yapılmalı. Bu arada Alp 2008 yılında TED Kulübü ile çalışma kararı aldı.

Güncelleme Ali AYAZ - 9 Ocak 2008

Favori Oyuncuları:
Yerli:
Mustafa Askara, Esat Tanık
Yabancı: Marat Safin, Andy Roddick, Tim Henman

trt_3_5_3

Alp Gölcüklü Türk Tenisindeki az sayıdaki örneklerden. Büyük çoğunluğun yapmadığını yani tenis başarısını eğitim ile eşit götürenlerden, ben onun gerçekten Türk Tenisini dünyada duyurma hedefine varacağını düşünüyor ve şansının açık olmasını diliyorum. AA

Hazırlayan - Ali AYAZ

10 Ağustos 2004

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...