Osman Kermen

trt_4_1_21916 yılında Selanik’te doğdu.1940’ta Basketbol hayatı kapandıktan sonra Maçka Selamibey kortlarında tenise başladı. Büyük ada Maden kortunda yazı geçirerek (Şimdi Büyük kulüp) 1954’lere kadar müsabık olarak tenis sporunu yaptı. Bu arada taksim TED kulübünde de kış aylarında tenis oynadı. Bu arada Şirinyan, Serkis, Vasil hocalardan ders aldı. O kadar farklı şeyler söyleniyordu ki 1947’lerde abone olduğu İngiliz “Tenis & Squash” dergisinin tenis notlarını yorumlamaya çalıştı. Yaşta bir hayli idi (36). TED’in klasman turnuvalarında mahalli turnuvalarda oynamaya devam etti. 1960’lı yıllarda Basketbol ve Tenis Federasyon asbaşkanlığı yaptı.

1980’lere kadar TED Internasyonal Turnuva Organizasyonlarında görev aldı. 1964-1974’TE Tenis Milli Takımı kaptanlığı ve antrenörlüğü yaptı. Bir çok yabancı tenis antrenörü ile TED takımının çalışmalarını gözledi. Bir tenis kitabı çevirdi. 1980’de M.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tenis Bilim dalında Öğretim Görevlisi oldu. 1980 yılında iki C birde B düzeyi tenis antrenörlüğü kursları yönetti.

1992’de “Motor Öğrenimi Kavramları ve Tenise Uyarlanması” isimli bir doktora yaparak Ph.D akademik sıfatını kazandı.

Yerli ve yabancı bilim dergilerinde araştırmalar yayınlandı. Halen M.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmektedir.

Osman Kermen özellikle spor ve beden eğitimi bölümlerine örnek olacak şekilde çalışmalarda bulundu. İstanbul ve Antalya'da bir çok kulübün antrenör altyapısı buradan şekillendi... Başarı ve sağlığının devamını diliyoruz.

Ali Ayaz - Eylül 2008

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...