tennis clinic ve diğer ders sistemleri

Tenis Klinik ve diğer ders sistemlerinin karşılaştırılması. Top sepeti kullanan her hoca başarılı veya başarısız demek değildir. Sepet derslerde esas olmamasını düşündüğümüz performans potansiyelli oyuncuların çalıştırılmasıdır. Bizce bu gelişim açısından kalite düşüne neden olabilmektedir. Amacımız en iyiyi tüm Türk tenis severleri olarak yakalayabilmektir.


Dikkat Edilmesi Gereken Ders Stili tennis clinic Ders Stili
SİSTEM Son 50 yıldır süregelen, robotik bir hareket gösterip, topları biran önce öğrenciye tüm gücüyle vurdurup zaman geçirilen bir şey, sistem yok. Avrupa'nın önde gelen teniste ileri ülkelerinin akademik yöntemleri, Türk insanının spor tarzı ve isteklerine göre, tecrübemizle oluşturulmuştur. Her yaş ve performansa göre uyarlanabilir. Sistem size biomekanik stilinizin yaratılmasında etkili olacaktır.
SÜRE Genelde vakit geçirilebilecek her türlü profesyonellik uygulanır. Top sepeti bittiği zaman, top toplanırken geçen süreler gibi. tennis clinic geniş ekibi ile antrenmanlarınızın net sürede oynanmasını sağlar. Sadece su içmek için oyuncular isterse ara verilir.
İLGİ Sadece yazın işlerin yoğunlaşması, tenis derslerini vermeyi zorlaştırır. Hoca çok öğrenci alabilmek için, üst üste ders vererek dikkatini ve isteğini kaybeder. Sinirli ve ilgisiz olur. Konuşmaya ve kımıldamaya hali kalmaz. Antrenör sayısının yeteri kadar olması, çalışmaların verimli ve güler yüzlü geçmesini sağlar.
EKİP Piyasada tenis oynamayı biraz bilenler hocayız diye ortaya çıkmaktadırlar. Ne yazık ki Türkiye de bir çok sektör gibi büyük boşluklar vardır. Avrupa da tenis hocası olabilmek için 4 yıl lig oyunculuğu yapmak gerekir. Buda demektir ki en az 15 yıllık tenisçi demektir. Oysa bizdeki hocaların çoğu hayatlarında turnuva oynamayı bırakın, seyretmemişlerdir. Size sepetten top atmaya ileri gidemezler. Ekibimiz tamamen hayatın tenisle kazanan kişilerden oluşmaktadırlar. Tenisi severek yapan antrenörler kortta vakit geçirmekten hoşlanırlar. Tenisin son gelişmelerini takip ederek sabit fikirlilikten uzaktırlar. Yıllarca turnuva oynamanın verdiği ve onlarca antrenörden aldıkları bilgi birikimi ve tecrübe vardır. Sporculuğun verdiği incelikler, öğrenciye de öğretilir.
EĞİTİM Bir çoğu kurslara hiç katılmaz. Dergi, kitap okumaz, internet bilmiyorum der, yapanları da alaya alır. Sorduğunuzda en iyi hoca olduklarını iddia ederler. Kursların hepsini takip eder, internet, yerli yabancı dergi ve kitapları takip ederiz. Her hafta düzenli eğitim toplantıları yaparız.
TOP KALİTESİ Sepete konan topların çoğunluğu havası inmiş veya kabak dediğimiz çok hafif toplardır. Bunlar top hissinizi bozar. Çünkü patlak voleybol topuyla nasıl oynanmazsa patlak tenis topuda vuruşlarınızı savurtmanıza neden olur. Çok top öğrencinin hızlı oynama isteğini arttırır. Oysa yeni bir oyuncu vuruşlarını yavaş yavaş oturtabilir. Tenis topları 3'lü veya 4'lü kutularda satılır. Çünkü yeterlidir. Kortta kötü ve fazla top sayısı moral ve dikkat dağıtır. Gereksiz hızlı vuruşlara neden olur. Sinir sistemi tüm yapılan ilk becerileri değiştirilemeyecek alışkanlıklar haline getirir. O zaman ilk öğrenilen beceriler çok önemlidir.
YORULMA Aşırı hızlı oynayarak ve koşarak dersinizi bitiremez hale gelebilir, ya da bilinçsizce oynayabilirsiniz. Aslında antrenmanda vuruş üretimi ve kaldırabilecek dozda maç yapılır. Hız sizin hoşunuza gidebilir ama öğrenme süreci açısından yorulmak çoğu zaman verimli değildir. Çalışmalarınızda sizi yormaya değil geliştirmeye çalışırız. Dersi müsaitse uzatırız. Bilinçli ve verimli çalışmayı öğrencinin beklenti ve istekleri doğrultusunda geliştiririz.
OYUN SEVİYESİ Her iyi tenisçi iyi öğretici değildir. Sizi kendisinin yıllar boyu öğrendiği becerileri bir çırpıda yapmanızı isteyebilir. Tecrübesizlik ve sistem yoksunluğu tenisi öğrenememenize ve deformasyona neden olur. Ekibimiz üst seviye oyununu yeni başlayanlara, tecrübesi ve sabırla birleştirerek bir annenin bebeğini yürütmesi gibi seviyelere yayarak iyi bir yapıt oluşturmaya çalışır.
TENİS VURUŞLARI Bazı hocalar tenis oynamayı bilmez ve vuruşların bir çoğunu yapamaz, yapabildiğini zannedenler maç da denemez yada uygulayamazlar; tenis gözüktüğü gibide kolay değildir. Bir çok hoca öğrencilerinin vuruşlarını karşılayamama korkusundan toplara cevap vermez ve top sepeti kullanırlar. Ekibimiz her türlü oyuncuyu oynatabilecek vuruş beceri, çeşit ve kapasitesine sahiptir. Tenis deki en önemli kazanma taktiklerinden biri olan rallyyi size antrenmanlarda kazandırırlar. Bu hem tenisi zevkli oynamanıza hem de geliştirebilmenizi sağlar.
GÖRÜŞ Tenis zaman ve görgü işidir. Hayatında turnuvaya girmemiş biri vuruşlarınızı nasıl analiz eder. Piyasada aslında tenis oynayanlarının sayısının gerçekten az olması öğrencilerin yanlış tüketimi ve bilinçsiz hocalardan kaynaklanmaktadır. Hayatını tenise adamış olan ekibimiz binlerce saat derslerde öğrencilerin gelişimlerini çok iyi analiz eder hale gelirler. Bir ustanın gördüğü gözle yapılan düzeltmeler çok daha etkili olacaktır.
EKONOMİ Yeterli öğrenci sayısının olmaması grup kurulmasını engeller. Yüksek öğrenci kapasitemiz, partner edinmenizi rahatlatacağı gibi; tenis öğrenmenizi eğlenceli ve ekonomik hale getirir.
ANLATIM Sürekli hata söylüyor, çok konuşuyor! Konsantrasyonun bozulmasına neden olabilir. Çok konuşan hoca iyi hoca demek değildir. Nerde neyi yükleyip anlatacağını bilmesi önemlidir. Extra düşünülen adım, dirsek vb gibi şeyler topa yeterince güzel zamanlama yapmamamızı sağlayabilir.
VURUŞ ÜRETİMLERİ Çalışmalar da iyi olduğunuz şeylermi, yapamadıklarınız mı çalışılıyor? Hocalar genelde rahat olduğunuz vurşları çalışıp, uğraşmamayı denerler. Antrenman da yapamadıklarınız çalışılmalıdır. Vuruş sayısı değil, kalitesi önemlidir.

Ali AYAZ - 2 Mayıs 2001

Konuyla ilgili öğrenci ve hocalardan her türlü eleştiri ve görüşlerini bekliyoruz.

Okuma: 15324
Yorumlar (3)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C