Teniste hareketleri iyi bilmek ve göstermek, iyi vuracağınız anlamına gelir mi?

th_14_2Efendim üç kişi ve hocanız korta çıktınız. Hoca başladı raketi şöyle tut, burdan aç, şurdan vur, ordan bitir gibi döktürmeye, Siz de anadan doğma tenisçisiniz ya hemen dediği gibi vurmaya başlayacaksınız. Tabii top yatkınlığı ya da duygusu iyi olmayanlar gümlemeye başlarlar. Ama üzülmeyin hoca şöyle der: '-Size gösterdiğim hareketi iyi yapın, bu vuruşlar tutacak.' Bu vuruşlar tutsa ortalık tenis oynayanlardan geçilmezdi. Vuruşlarınızın tutmasının Nasreddin Hocanın göle maya çalıp yoğurt yapmaya çalışmasından hiç farkı yoktur.

Aslında öğrenciler ders aldıklarında, hocanın onlara bir takım hareketler göstereceğini, onlar da bu hareketleri yaptıklarında tenis oynayacaklarını zannederler. Ben konu başlığındaki soruyu soruncaya kadar da aksi bir senaryo planlamazlar. Ama soruyu sorduğumda tabii ki iyi vuracağım anlamına gelmez derler. O zaman ne yaparsak iyi vurabiliriz? Cevabı çok basit: İyi bir zamanlama! Gerçekten çok basit, işte hocanın esas görevi iyi zamanlama yapabileceğiniz düzgün toplar atarak sizi gerçeğe yakın şekilde oynamaya hazırlamaktır. Basket oynayanları düşünün top zıplatıp ya potaya ya birbirlerine atmaktadırlar. Teniste de voleybol gibi elinizdeki sopayla topu ağın üzerinden birbirinize atarsınız bu gerçekten çok eğlenceli ve bir o kadar da beceri istemektedir. Tenis Klinik size partnerinizle eşiniz, çocuğunuzla hatta torununuzla nasıl oynayacağınızı değil tenisi nasıl ilerleteceğinizin tekniklerini gösterir. Oyun Seviye Kartımızdaki basamakları birer birer geçebilirsiniz.

Bahçede küçük çocuklar nasıl futbol oynamayı öğrenirken ayak bileklerini ve dizlerini düşünmüyor ve ders almadan çok iyi oynamayı öğrenebiliyorlarsa, top toplayıcı çocuklar yani tenisin ustaları ballboy larda sadece seyrederek ve içgüdülerle şampiyon adayları olmaya çocuk yaşta ders almadan başlarlar. İstekli ve çalışkan çocuklar, ciddi antrenörler elinde düzgün bilinçli antrenmanlarla üst seviye sporcu haline gelirler.

Tenisin en güzel yanı her yaşta öğrenebilmeniz hatta müsabık bile olabileceğinizdir. Özellikle sporcu geçmişi olanlar çok daha hızlı ilerlerler ve yarışmacı olurlar.

Stil çok önemlidir. Evet önemlidir. Ama korta çıktığınız gün Agassi nin stili ile topa vuramazsınız. Nasıl ilkokul bir de 25 kişilik sınıfta aynı öğretmenden her öğrencinin farklı yazı karakteri ve imzası çıkıyorsa, tenis oynarken de her kişinin kendine özgü karakteristik özellikleri oluşur. İnsan beyni kendi ekonomik ve etkili özelliklerini kendisi yaratacaktır. Ama çok bilmiş hocalar sizi kurmalı bebeklere döndürüp canınıza okuyabilir. Tenis Klinik size tenisin genel merkez standart ve geleneklerinde, size özgü stille tenis oynatır. Lütfen stilli oynayacağım diye eski fotoromanlardaki kelebek avcılarına dönmeyin.

Temelde insanın merkezi sinir sistemi ilk denenen becerilerin hepsini doğruymuş gibi beynine kaydeder. Biraz fazla tekrarınızda kronikleşir. Bilgisayardaki bilgilerinizi canınız istemediğinde silebilirsiniz. Ama beyninize işlenmiş bilgi ve becerileri yok edemezsiniz. Biz yinede süper kontrolsüz ve iki topu içeri atmaya başaramayan tenis gönüllülerini, tenis bir daha bırakmamak üzere kazandıracağımızı iddia ediyoruz.

Ali AYAZ - 22 Nisan 2001
Okuma: 20889
Yorumlar (1)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C