Mustafa Azkara

mustafa_azkaraAdı Soyadı:
Mustafa Azkara

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 1970

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Kavaklıdere Tenis Kulübü - 1975 , 13 yaşında Ankara Tenis Kulübü Takımı

Kariyeri:
Türkiye Büyükler Tek Erkekler Şampiyonu, 13 kez Tek Erkekler Şampiyonu

Tahsili:
Manisa Celal Bayar Üni. Beden Eğitimi Bölümü. Evli 2 çocuk babası ve İngilizce biliyor.

Kulübü:
Kültürpark - İzmir

Backhand:
Tek el (Sağ)

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
Türk tenisinin geleceğini parlak bulmuyorum. Çünkü küçük çocukların kulüplerde yetişirken örnek alacağı büyükler tenisi neredeyse tamamen yok olmak üzere. Düzgün bir turnuva planlaması yok, yani sağlıklı değil. Turnuva sezonu 3 ay ile kısıtlı kalıyor. Çocuk tatil yapamıyor. Bir yıllık çalışmanın sonucu 3 aylık sıcaklarda çocuklara büyük basınç yaratıyor. Kazanmak için gerçek performans ve tekniklerini ortaya koyamıyorlar. Yapılan araştırmalarda da bu tür baskıların oyuncuların % 60 varan oranlarda genç tenisinde performans kaybı oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Büyükler tenisi için federasyon vize, otel, uçak vb gibi konularda yardımcı olmuyor. En önemli konu federasyon sponsorluk bölümü kesinlikle iyi çalışamıyor...

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Küçük yaştaki sporcuların 12 yaşına kadar büyük performans beklentileri olmamalı. Daha çok vuruş tekniklerine eğilmeliler. Aile çocuktan daha istekli olmamalı. Çocuğun isteğine göre yol oluşturulmalı. Yetenek bir yere kadar önemli, asıl önemli olan işin sırrı bilinçli ve çok çalışmak. Bunun yanında uyuma, beslenme, off court... Hedefler küçük yaşlarda konulmalı ve yıllarca sürecek olan maratona başlanmalı.

Tenisle İlgili Bir Anısı:
Türkiye'nin ilk ve tek "Satellite" kazanan erkek oyuncusu olmama rağmen tenisi bırakmak zorunda kaldım. Basın, kulüp, federasyon hiç bir yerden kutlama almadım. O motivasyonsuzlukla tenisi belki biraz daha erken bıraktım.

Tenis Hayatı:
İlk birinciliğimi 18 yaş finallerinde 17 yaşında iken 1987 de aldım. İlk büyükler birinciliğimi ise 1991 yılında İzmir'de Başbakanlık Kupasında Alaaddin Karagöz'ü yenerek kazandım. 2001 de Balıkesir'de son Türkiye Büyük Erkekler birinciliği alarak tenisi bıraktım. 13 kez tek erkeklerde Türkiye birinciliğim var. 60 kez A milli, 25 kez genç milli oldum. Haziran 2000 yılında TED de "Satellite" aldım. Dünya 623 sıraya kadar gelebildim. Dilerim ki tenisçi kardeşlerim bayrağı bizden daha ileri biran önce taşıyabilirler. Bu arada İpek 250 yi geçti, Onu çok çok kutluyorum. Küsmesin ve devam etsin.

Favori Oyuncuları:
Yerli:
Aladdin Karagöz - Anlatmaya gerek yok, kaybedilmiş dünya çapında bir yetenek. İyi yönlendirilse dünya ilk 100 e girecek yegane oyuncuydu. Cesur, kararlı. Bu oyuncuda her şey var. Yavuz Erkangil - Vole hakimiyeti seyredilmeye değer. Necvet Demir - Disiplinli ve agresif arka çizgici için en iyilerden. İpek, Duygu: Yetenekli ama kaybedilmiş jenerasyondan. Ama İpek herşeye rağmen kovalamayı sürdürüyor. Devam diyorum.
Yabancı: Sampras: Bu 10 tam puanlık gerçek bir sporcu ve tenisçi. Edberg: Çocukken beğendiğim ve örnek aldığım oyuncu. Muster: Sakatlıklara rağmen gel bir numara ol. Toprak kortçuların en iyilerinden. M.Hingis: Oyunu iyi okuması ve tekniği çok mükemmele yakın. Çek tenisinin en iyi örneklerinden...

Mustafa Azkara aslında aile boyu tenisçi ailelerden. Baba Mahir Azkara hayatını tenise vermiş nadir insanlardan. Oğulları haricinde Türkiye'deki birçok tenisçinin yetişmesinde büyük emeği olan kişilerden. Mustafa'nın Ağbisi Oğuz Azkara'da milli oyuncularımızdan ve Türkiye Şampiyonluğu bulunuyor. Yakında Onu'da Size tanıtacağız. Mustafa'ya başarılarının devamını diliyor ve teşekkür ediyoruz.

trt_2_2_3
21 Ağustos 2003 - Ali AYAZ

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...