Hakkı Özgenel

hakki_ozgenelAdı Soyadı:
Hakkı Özgenel


Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 29 Ocak 1957


Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Ankara Tenis Kulübü - 1965


Kariyeri:
Türkiye Şampiyonu


Tahsili:
Ekonomist - Western Kentucky University (Teniste şampiyon olduğum için Amerika'da tenis bursu alarak tahsilimi yaptım. Türkiye'de ne yazık ki bugün bile bu bilinçte bir eğitim sistemi yok!). Evli ve iki çocuk babası, halen Koç Grubu Şirketlerinden birinde Genel Müdürlük görevini sürdürmekte.


Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
Türk tenisini çok iyi bulmuyorum, bizim bıraktığımız yerden daha ileri gidilebilmiş değil. Türk tenisi için gerçekten tenisçi olacak gençler seçilmeli, bu oyuncular bütün hayatlarını buna göre yönlendirmeli, askeri okula alınırken nasıl bir aile muaffakat alınıp tazminat konuyorsa kendini bu yaşama ve mesleğe atacak çocuklar da çok iyi seçilerek ona göre emek harcanmalı! Çocuklar yılların emeğini sınav zamanları bırakıp gitmek zorunda kalıyorlar. Kapasiteli ve hırslı çocuklar, sponsorlarla organize edilip çok dış temasla tecrübelendirilerek yetiştirilirlerse teniste başarıyı yakalamamız hiç de zor değil...


Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Her işte olduğu gibi, tenis yaşamlarını en iyi olacak şekilde bütün enerjilerini sistemli olarak kortlara vermeliler. Yukarda söylediğim konuyu bir kez daha yinelemek isterim. Bu işi sevip sevmediklerini ve ilerde pro oyuncu olup olmayacaklarına iyice karar verip planlamalarını ona göre yapmalılar. Bugünkü oyuncuları çok şanslı buluyorum. Biz tenis hayatımızda Ankara'da Fuat Hoca haricinde ne hoca gördük, ne de doğru düzgün malzeme! Teniste top ve tel en çok tüketilen kalemlerdir. Biz yamalı tellerle oynar, kabak toplarla günlerce çalışırdık. Antrenmanlar kendi aramızda oynadığımız oyunlarda üretilirdi. Oğullarımın yetenekli olduklarını düşündüğüm halde Türk tenisinin imkansızlıklarında boğulmalarından korktuğum için tenisçi olmalarında çok ısrarcı olmadım...


trt_1_5_3
Tenisle İlgili Bir Anısı:
Aktif tenis hayatını bıraktıktan sonra Ankara Sports Internatinoal Tenis Kulübünde yapılan bir turnuvada son model bir Ford Escort kazandım. Bu turnuvada 1997 yılında 16 tane klasman oyuncusuyla hedef oyunları dömi finalden sonra handikaplı maç yaptım. Tüm tenis hayatımda edindiğim manevi hazzı ve tenisçi dostlarım haricinde tenisten kazandığım tek şey budur. Ayrıca 1977 Monaco'da Galeia Cup'ta hayranı olduğum Prenses Caroline'nin önünde maç yapmak ve kazanarak kendisinden tebrik almak unutamadığım gururlu günlerden biridir.


Tenis Hayatı:
1974'de İstanbul'da 17 yaşındayken Türkiye Gençler Şampiyonu oldum. 1975 te Ankara'da bir kez daha Türkiye Şampiyonu oldum. 1974 - 1977 yılları Gallie Cup'ta Milli Takımda oynadım. Akdeniz Oyunlarına katıldım. 3 kez Davis Kupasında Milli Takımda oynadım. Bizim zamanımızda yapılan Klasman ve Türkiye şampiyonalarında Türkiye Şampiyonlukları aldım. ATK ile iki kez Avrupa Kulüpler Şampiyonasına katıldım. 4 kez Yuguslavya'da Avrupa Amatörler Ferdi Şampiyonasına katıldım. Birinde çeyrek finalde birinci olan Alman C. Eberhart'a yenildim. Aynı turnuvada Ivan Lendl da oynamıştı, ne yazık ki biz onların ilerlemelerini sağlayamadık. 1982 ve 1984 yıllarında iki kez Kapalı Kort Türkiye Şampiyonu olduktan sonra aktif tenis hayatını bıraktım.


Favori Oyuncuları:
Yerli: Murat Gürler, Bülent Altınkaya. İkisi de Dünya çapında oyuncu olabilecek kişilerdi. Murat'la kışın karları temizler duvar yapıp hergün çalışırdık. Bülent Altınkaya tenisi en şık ve klas oynayan oyunculardan biriydi.


Yabancı:
•Steffi Graf - bizim zamanımızın klasik stili ile yıllarca bir numara kalması ben de hayranlık uyandırmıştır.
•Bjorn Borg - küçük kafalı tahta raketle geriden rakiplerini darmadağan etmesine bayılırdık.
•İ. Nastase - kulüpteki bütün arkadaşlar onun gibi raketi elimizden dışarı çıkararak tutmayı öğrenmiştik ve hepimizin avuç kenarı aynı şekilde nasır tutmuştu.
•Pete Sampras - tenis olarak da, sporcu kişilik olarak da dünyanın en başarılı sporcuları arasında görüyorum.


Hakkı Özgenel gerçekten sülale boyu tenisçi! Ailedeki herkes şampiyonluk tatmış. Size ailenin diğer fertlerini de tanıtacağız:

Baba Cihat Özgenel, tenis başta olmak üzere voleybol ve basketbol milli takımlarında da görev yapmış tam bir sporcu ve şampiyon. Kız kardeş Müge Tek Bayanlar Şampiyonu. Karısı Lale ve baldızı Yasemin Kaya, Türkiye Çapında Milli tenisçiler. Kuzenleri Yeşim ve Elif Oğuz, ikisi birden Şampiyon. Herhalde şampiyonluk biraz da genetik! Oğulları Arda ve Ata'nın tenis oynamaması bizce iki potansiyel Şampiyonun kaybolması gibi bir şey! Ama Arda için hala geç kalınmış değil...

Hakkı Özgenel gerçekten tenisi bütün güzellikleriyle oynayan çok şık ve mücadeleci bir oyuncudur. Genellikle tenisçiler anılarında 5 - 0 dan maç kaybettiklerini anlatırlar. Hakkı Özgenel genelde çevirir, öndeyken maçı vermez. Nedeniyse kontrollü ve gevşemeden oynamasıdır. Ona göre 'O' puan vermez, ancak alabilen mücadele ederek alabilir.

Şimdi yakın dostları ile tenis oynuyor ve fitness yapıyor. Fanatik ötesi Fenerbahçeli Hakkı Ağabeyimizden tenise olan katkılarını arttırmasını ve tecrübelerini genç tenisçilere aktarmasını ve desteklerini bekliyoruz.

21 Haziran 2002 - Ali AYAZ

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...