Barış Ergün

baris_ergunAdı Soyadı:
Barış Ergün

Doğum Yeri Tarihi:
İstanbul - 11-3-1975

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
TED - 1980

Kariyeri:
Türkiye 12, 14, 16, 18 ve Büyükler Tek Erkekler Şampiyonu

Tahsili:
Bilgi Üni. Uluslararası Finans Böl. 3. Sınıf Öğr.

Kulübü:
TED - İstanbul

Backhand:

Barış Ergün dünya'da çok az görübileceğiniz oyunculardan. Servisi ve voleyi sol el ile vuruyor. Forehand sağ el, backhand çiftel(sağel ile kontrol)

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:

Türk tenisini çok parlak görmüyorum. Devletin tenis ile ilgili bir kuruşluk yatırımı yok. Özel ve federe kulüplerle bir yere kadar gidilebilir. Hükümetlerin futbol haricindeki diğer branşlara da yeterli maddi ve manevi ilgiyi göstermesi gerekir. Yoksa diğer ülkelerle bizim refah seviyemize göre rekabet etmek çok zor. Ama yinede yeni nesil oyuncuların her şeye rağmen çalışmalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda İpek Şenoğlu'nun gayretlerini takdirle karşılıyorum.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:

Çalışmakta yetenekte önemli, ancak Türkiye'de tenisin ve tenisçilerin kıymeti bilinmiyor. Bu şartlar altında genç tenisçilere çok şeyler vadetmek doğru olmayabilir. Yıllarca uğraşımlar tam karşılığını bulmuyor. Bunlar demek değil ki tenise umut bağlamayın. Gelişen dünya koşulları içerisinde Türkiye'de de tenis hak ettiği yeri kazanacağını da umuyorum...

Tenisle İlgili Bir Anısı:

Türkiye'nin bir numaralı raketi olmama rağmen gazetede çıkan aslı araştırılmayan bir haber yüzünden Muharrem Ataç tarafından milli takıma alınmadım. Oysa benim tenisteki tek arzum milli takım ile elimden gelen en iyisini yapabilmek.

Tenis Hayatı:

İlk büyükler şampiyonluğumu TED kulübünde en iyi 8 oyuncu klasmanında yapılan şampiyonada 1992 yılında kazandım. 60 kez A ve genç milli oldum. Tüm yaş gruplarında tek ve çift erkeklerde Türkiye birinciliklerini kazandım. Bu arada beni tenise başlatan sevgili Ağabeyim Şenol Ergün'e ve TED kulübüne sonsuz sevgilerimi iletiyorum.

Favori Oyuncuları:

Yerli: Alaaddin Karagöz - Konsantrasyon demek, tenis demek. Yabancılara karşı en iyi oyunlarımızı oynayan kişi. İpek Şenoğlu: İlkleri başarıyor. Yolu açık olsun -

Yabancı: Agassi: Oyun tarzı, sempatisi, sporculuğu...Gabriela Sabatini: Cesur, bizim tabirimizle erkek gibi oynayan nadir oyunculardan.

trt_2_3_3

Barış Ergün gerçekten oyun stili olarak dünyada sayılı yeteneklerden. Başarılarının devamını diliyoruz.

4 Ekim 2003 - Ali AYAZ

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...