Tenisin Gelenekleri - 1

th_21_2Tenis popülerliğini oyunun güzelliği kadar içinde bulundurduğu spor nezaketi, incelikleri ve şıklığı ile sağlamaktadır. Bizler de tenis tutkunları olarak bu güzellik ve asaletin kaybolmaması için köklü tenis kulüplerinde yerleşmiş olan davranış biçimlerine azami dikkati göstermeye çalışalım.

Aslında bu yazıyı tenis toplarının özelliklerini incelediğimiz yazıda kendiliğinden oluşturmaya başladım. Şimdi size kortlarda özellikle topla ilgili genel spor nezaketlerini anlatayım.

th_21_3Tenis topları sağa sola kaçar, bu çok doğaldır. Yan yana 3-4 kort olan yerlerde, topunuz en uzağınızdaki ya da yandaki korta kaçtığında ya da başka birinin topu size geldiğinde, topu diğer oynayanların konsantrasyonunu bozmadan uygun şekilde vermelisiniz. Eğer yandakiler puan veya top yapıyorlarsa(*1), oyunun durmasını beklemeli, topu sonra almalı, istemeli veya atmalısınız. Bu yüzden büyük ve oturmuş kulüplerde, tenise yeni başlamış iseniz, ustaların oynadığı kortlara yakın oynamamanız gerekir. Sık sık topunuz kaçacağı için maçlarını sürekli bölerek konsantrasyonlarını bozmuş olursunuz. Yeni başlayanlar daha çok uzak kenar kortları seçmeli ve top kaçma ihtimalini düşürmelidirler.
th_21_4

Ankara Tenis Kulübünde 'mersi' dediğiniz zaman oyuncular uygun olduklarında etraflarına bakar, kimin topu kaçtı ise düzgünce geri atarlar. Topu atarken karşınızdakinin eline düzgün bir zıplamayla elinizle veya raketinizle atmalısınız. Tanımadığınız birine topa tekmeyle atmak kabalık sayılır. Bir hanımefendiye ise, top asla ayakla atılmaz...

Yeni topla oynamak çok büyük bir keyiftir. Ancak bunu ustalaştıkça anlarsınız. Oynayacağınız partneriniz sizden iyi ise ona yeni top açmanız jesttir. Belki böylece sizle bir kere daha oynayabilir. Usta biriyle oynarken kabak ve patlak toplarla oynamanız ona işkence yaratacak ve bir daha belki oynamak istemeyecektir.

Top net olursa, yani maç içerisinde topunuz fileye (nete) çarpıp içeri düşer ve rakibinizi müşkül durumda bırakır. Böyle bir durumda eliniz veya raketinizle pardon gibisinden bir işaret yapmak adettir. Hatta bu tür puanları alkışlamak pek hoş karşılanmaz, ama günümüzde bu değerler biraz kayboluyor.

Servis atma ve karşılama esnasında yüksek konsantrasyon gerekir. Servis atacak olan kişiye eğer elinde topu yoksa iki tane top verilir. Toplar servis atan kişinin kortunda ise, atan kişi 2 top almalıdır. Tek topla servis atmak hem karşıyı küçük görmek hem de karşılayanında, atanında dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Burada diğer önemli bir konuda karşılayanın bariz hatalı bir servisi geri çevirmesidir. Eğer kortta top toplayıcı çocuklar yok ise bu durum centilmenlik dışı davranıştır. Çünkü servis atan kişi birinci servisini hata yaptığında, ikinci serviste topunu ilk hatasına göre daha iyi tartarak atar. Ama hatalı birinci servis geri çevrilmiş ise atan kişi bu topla ilgilenerek el hassasiyetini kaybeder. Hakemli veya hakemsiz oyunlarda özellikle birinci servisleri karşılarken top servis kutularına çok yakın düştüğünde topu oyuna sokmalı ve eğer top hatalı ise karşıya hemen söylemeli ve pardon işareti yapmalısınız.  

devam edecek...

Ali AYAZ - 30 Nisan 2003

Okuma: 21850
Yorumlar (3)add comment

Yorum yaz

busy
Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...
MambWeather
Ankara
--- °C
Ankara °C | İstanbul °C | İzmir °C