Yeşim Oğuz

yesim_oguzAdı Soyadı:
Yeşim OĞUZ

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara 02.09.1962

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
ATK-1974

Kariyeri:
Türkiye Şampiyonu

Tahsili:
Sistem Analist - Western Kentucky University. (Odtü Metaloji Mühendisliğinde okurken gelen burs üzerine tahsilini Amerika da tamamladı.) Bir kızı var, havayolu temsilciliği yapan bir şirketin Ankara Müdürlüğünü yapmakta.

Kulübü:

ATK

Backhand:
Sağ el, tek el

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:

Şu anda yetişen tenisçilerin malzeme, antrenör, turnuva sayısı ve aile desteği açısından bizim ve bizden evvelki dönem tenisçilerinden çok daha şanslı olduklarını düşünüyorum. Hatta son zamanlarda sivrilip dünya klasmanına giren tenisçilerimizde bunun kanıtı.
Eski tenisçiler ise sürekli sayısı artan tenis klüplerinde  kendilerine iş bulmakta zorlanmıyorlar ,buda Türk tenisi için olumlu bir yol. Fakat hala sponsorluk sistemi ile bilinçli bir tenisçi yetiştirme sisteminin tam oturmadığını düşünüyorum.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:

Tenis son derece özverili çalışmayı ve disiplin isteyen bir spordur. Ne kadar yetenekli olursa olsun antrenman ve özelliklede kondisyon ister. Bu şartlarda gençlerin özellikle tenisi çok sevmesi ve hayatlarında tenise uzun vakitler ayırması gerekmektedir. Burada biraz antrenör, klüp ve arkadaş çevresinin desteğinin önemini vurgulamak gerekir.

Tenisle İlgili Bir Anısı:

Tenise ilk başladığımız yıllarda malzeme ve kort yokluğu çok çektik. O zaman ki federasyon başkanımız iyi bir derece karşılığında raket sözü vermişti ve ben o sene Türkiye Şampiyonasında 1. olduğum halde raket alamadım diye 1 seneye yakın tenisi bırakmıştım.. (acı bir anıdır!)

Tenis Hayatı:

1974’de babamın zoruyla katıldığım ATK tenis okulunda tenis oynamaya başladım.

trt_1_18_5
Lale Platin, Gül Güzelbey, Emel Erden, Yeşim Oğuz

Bunda arkadaş çevremle oynadığımız keyifli tenisin etkisi oldu. Hayatımda 2 kez antrenörüm olmuştur, ilk yıllarda Tahsin Gürsoy ( 1 ay boyunca) ve daha sonra bir kış boyunca Vedat Aras. Tenisimi saatlerce duvar yaparak ve top peşinde koşarak geliştirdim. Kırık raketler ve patlak toplarla oynarken 1976 da yıldızlarda Ankara Şampiyonu, 1977 de İstanbul Gençler Türkiye Şampiyonu oldum. 1979 Türkiye Şampiyonası'nda Ankara'da tüm kategorilerde (genç tek-çift),(büyük tek-çift) Türkiye şampiyonu oldum. Bu seneler sonrasında Ankara içi ve dışında muhtelif dereceler aldım. Balkan gençler, büyükler, Helvetia Cup ve İslam olimpiyatları oynadım. En büyük zevkim yine Türkiye Şampiyonu olan kardeşim Elif Oğuz ve kızım Nazlı Zerel ile tenis oynamaktır.

Favori Oyuncuları:

Yerli: Bülent Altınkaya, Elif Oğuz
Yabancı: Bjorn Borg, Roger Federer

trt_1_18_3

Balkan Büyükler Şamp. 1979 Ankara Tenis Kulübü. Hakkı Özgenel, Tahsin Gürsoy, Yasemin Sobutay Topluoğlu, Müge Özgenel, Yeşim Oğuz, Sevtap Akdere..

trt_1_18_6

tennis clinic, konutkent

Ankara - 2007

trt_1_18_4

Arif Koçak, Oğuz Azkara, Hayri Şen, Coşkun Şarman ( TTF Başk.), Rafet Akpınar, Seyfi Soysal.

Oturanlar: Hüseyin Karasu, Lale Platin, Yeşim Oğuz, Gül Güzelbey, Emel Erden, Tevfika Celaloğlu

Hazırlayan kızı Nazlı Zerel - 15 Şubat 2008

 


Yeşim Oğuz sadece oyunu ile değil sportif anlamda bir sporcunun taşıması gereken tüm özellikleri doğasında barındıran gerçek bir sporcu..

Yayın: Ali AYAZ - 25 Şubat 2008

avtr_aa


Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...