Ali Rıza Toptaş

ali_riza_toptasAdı Soyadı:
Ali Rıza TOPTAŞ

Doğum Yeri Tarihi:
Ankara - 1963

Tenise Başladığı Yer ve Tarih:
Ankara Tenis Kulübü - 1974

Kariyeri:
1981 Yılında İzmir'de Koray Öztürkler'i yenerek 18 Yaş Tekler ve Çiftler Türkiye Şampiyonluğu, 1981-1984 yılları arasında milli takım..

Tahsili:
Lise - (Koray Öztürkler ile Spor Akademisine girmek istemişler, milli atletleri almışlar, milli tenisçileri almamışlar. Üstelik seçme dereceleri daha iyi olduğu halde..)

Kulübü:
TAÇ Spor

Backhand:
Sağ el, tek el

Türk Tenisi Hakkındaki Düşünceleri:
10 yıl sonra dünya klasmanında oyuncularımız yer alacak.

Genç Tenisçilere Tavsiyeleri:
Çok kondisyon çalışmalı.Temel 3 vuruşu Forhand., Backhand, Servis daha fazla çalışmalı, çok ralli (4-5 saat günde) yapmalılar..

Tenisle İlgili Bir Anısı:
1981 İzmir Kültürpark 18 yas T. Şampiyonası çeyrek final Murat Erden'le 3 ya da 3.5 saat oynadıştan sonra duşa gittim. Karin kaslarıma kramp girdi.10 dakika yarı soyunmuş kaldım. Hiç kimse gelmedi, bağıramadım. Zorla duşa girdim açıldı, bir daha olmadı.

Tenis Hayatı:
1981-1984 yılları arasında milli takımlarda oynadı. 1985 yılında Ankara Tenis Kulübüne oyuncu Antrenör oldu. Kendi akranlarıyla hem maça çıkıyor, hem de kulübü tarafından takım arkadaşlarına antrenörlük görevi yaptırılıyordu. O günlerdeki bu ilginç durum, takım arkadaşı Yavuz Erkangil’in aynı zamanda antrenörlüğünü de yapmıştı. O yıllarda yetiştirdiği oyuncuları, Hasan Ataç, Ali Ayaz, Okan Ünalmışer, Ali Atmaca, Azmi Akkoyun, Cemal Karasu, Aytekin Kaya, İbrahim Uyar bugünlerinde hocaları olmuşlardır. 1987 yılında İstanbul bostancı TAÇ SPOR kulübüne antrenör olarak transfer oldu. TAÇ SPOR takımı erkekler Türkiye ikincisi oldu ve sayısız başarılar elde etti.

trt_3_13_6
Taç Spor Tk: Yıl: 1988 Hüseyin Cimcoz, Mehmet Akkent, Şenol Ergün, Koray Bayraktar, Mete Atakuman, Korkut Demirağ, Gürsel Yenilmez, Ali Rıza Toptaş, Emel Erden, Zeynep ?, ?, Şebnem ?

1991 yılında Enka Spor kulübüne antrenör olarak başladı, oyuncuları milli takımlarda yer aldı, pek çok oyuncusu Türkiye şampiyonu oldu. 1992-1994 yılları arasında milli takımlar antrenörlüğü yaptı. Fransa, Bulgaristan maçlarında görev aldı. 1993 yılında Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen uluslar arası bir organizasyon olan Efes Light TENNIS CLASSIC’DE görev aldı. Dünyanın en ünlü efsane oyuncuları Bijon BORG ve İlly NASTASSİA ile gösteri maçları yaptı. Mustafa Azkara, Efe Üstündağ, Büçke Yavuz, Işıl Çayırlı, Özge Aslan, Zeki Tükel gibi şampiyonları yetiştirdi.

Türkiye Tenis Federasyonu birinci ligin de yıllarca oynayıp dereceler elde etti. 1994 yılında Pamukspor Kulübünde teniste süper yetkili kişi oldu. 2001-2002 yılında Tan Club’ta görev aldı. Veteran kulüplerde çalıştığı yıllarda Open Turnuvalar düzenledi, ulus ve uluslararası organizasyonlarda görev aldı, başhakemlikler yaptı. 2003-2004 yıllarında Dragos’ta, CLUB DRAGOS tesislerinin işletmesini aldı.

trt_3_13_7

İzmir 4 Temmuz 1983 Ali Rıza Toptaş - Merih Altınkaya...

2005 yılından itibaren TAÇ SPOR kulübünde erkekler Türkiye Şampiyonu Marsel İLHAN’IN ve büyük bayanların antrenörlüğünü yapmaktadır. Performanslarından gördüğümüz kadarıyla, Ali Rıza TOPTAŞ ve Marsel İLHAN ikilisi şimdiden efsane olma yoluna girdiler.

Ali Hoca aynı zamanda iyi derecede binici ve kayakçı.

Favori Oyuncuları:
Yerli: Marsel İlhan
Yabancı: Roger Federer


Hazırlayan: Erkan Bayazıtlı - 25 Şubat 2007

trt_3_13_4

Ali Rıza Toptaş, Şenol Ergün, Mete Atakuman, Erkan Naibi, Mehmet Akkent? , Ferruh Uçer, Gürsel Yenilmez, Perviz Zekioğlu, Aşkar İbrahimiye, Orhan Ataş, Yalçın Hoca ..

trt_3_13_5

Müdür Refik ?, Oğuz Azkara, Birol Vural, Mahir Ateş, Ali Rıza Toptaş, Yavuz Erkangil, Muharrem Ataç.. Yıldırak Daş, Elif Oğuz, Çiğdem Akşit, Lale Platin, Kemali Kapucuoğlu.

Ali Rıza Toptaş gerçekten ATK'da 1980 li yıllarda yetişmiş tüm oyunculara hocalık yapmış bir oyuncu antrenör. Bende kendisine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum. Erkan Bayazıtlı'nın emeği ile Harika Özkara ve Çağdaş Toptaş'a resimlerinden dolayı teşekkür ederim..

 

Derleme Ali Ayaz - 7 Mart 2007


Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...