63 yıllık TED Open

Dile kolay, TED Open ilk defa 1946 yılında yapılmış ve o yıldan beri hiç aksamadan, devletten en ufak bir yardım almadan yapılan yegane uluslararası spor etkinliği niteliğini taşıyor. 2003 yılında “TED Open” Dünya üzerinde 49 ülkedeki 156 turnuva arasında dünya birincisi seçilmiş . 2004’te ise ikinci olmuş.

TED Open, Soderling, Ancic, Henman ve Gasguet gibi yıldızları da yetiştiren bir turnuva. Hele bir tanesi var ki, 2004 yılında dünya 5.’liğine yükselen, Atina Olimpiyatları’nın çiftlerde gümüş madalya sahibi Rainer Schütler. Çocukluğundan beri tanıdığım Rainer 1996 yılında (Bekir Emre yanlış yazdıysam hemen düzelt) TED Open’dan aldığı bir Will Card’ la profesyonel hayatına başlayarak dünyada en üst sıralara kadar çıktı. Daha bu yıl Federer’e kök söktüren ve iki büyük turnuvada onunla final ve yarı final oynayan Soderling 2003 yılında TED OPEN’ın şampiyonluğunu kazanırken 18 yaşında idi.
Sadece bu kadar mı?
TED, ana spor olarak dünya çapında tenisle tanınmasıyla birlikte ayrıca eskrim, dağcılık ve masa tenisi sporlarında da yalnız faaliyet göstermiyor aynı zaman da birçok başarılara da imza atıyor. Kulübe her gün giren sporcu adeti ortalama 350. İkinci Deplasmanlı Basketbol Ligi’nde yıllardır takımı var. Ayrıca masa tenisinde Süper Lig ‘ de oynayan yegane kulüp takımı. Her sezon yapılan spor okullarından onlarca yetenekli çocuk bu branşların alt yapılarını oluşturuyor.
Turnuvanın bu yılki sponsoru American Express. Tüm dünyada ekonomik krizin yaşandığı bugünlerde American Express’in TED’e ve Türk tenisine verdiği destek için kendilerine biz de teşekkür ederiz.
Turnuvanın teklerde final maçı yarın saat 17:00’den itibaren TED kulübünün Tarabya’daki tesislerinde yapılacak. Tenisseverlerin kortları dolduracağı şüphesiz. Bunun yanı sıra bu yazımızı okuyan , tenis sporu ile henüz tanışmamış sporseverlerin de bu muhteşem şöleni izlemesi eminiz ki, tenisimizin gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Yavuz Kocaömer

Türkiye Tenis Federasyonu
Click for English
Click for English
 • 63 yıllık TED Open
  Dile kolay, TED Open ilk defa 1946 yılında yapılmış ve o yıldan beri hiç aksamadan, devletten en ufak bir yardım almadan yapılan yegane uluslararası spor etkinliği niteliğini taşıyor. 2003...
  Devamı İçin..
 • İki oyun tek bir ruh
  Amerika’nın Chicago kenti 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na aday kentlerden biri. Çok kısa bir süre önce, kısa bir tanıtım filmi hazırladılar. Filimde, İngiltere Olimpik Takım...
  Devamı İçin..
 • Eşit Şartlarda İşbirliği
  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı bir süre önce Ankara’da, Akdeniz Oyunları’ na katılacak Spor Federasyonu Başkanlarını davet ediyor. Bunların içinde İşitme ve...
  Devamı İçin..
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Haberlere Ait Arşivimize Ulaşmak İçin Tıklayın...